Mamy to! Przed Wami pierwsze zdjęcie wykonane przez w pełni skalibrowany Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Zdjęcie przedstawia gromadę galaktyk SMACS 0723. Pokazuje ono jak wyglądała on 4,6 miliarda lat temu. Już nie możemy się doczekać na kolejne zdjęcia. A wy? Możecie obejrzeć je jako pierwsi już dziś na stronie https://www.nasa.gov/webbfirstimages.
Kosmiczna podróż najnowocześniejszego teleskopu NASA rozpoczęła się 25 grudnia 2021 roku. Po ponad pół roku kalibracji i testów otrzymaliśmy niesamowite zdjęcia, które pokazują że jego możliwości przewyższają oczekiwania naukowców. Teleskop Webba ma za zadanie „zaglądać” w pierwsze chwile Wszechświata, mające miejsce nawet 13,5 miliarda lat (od wielkiego wybuchu minęło około 13,8 miliarda lat).
Jako pierwsze na cel zostały wzięte poniższe obiekty:
- Mgławica Carina, która jest największą i najjaśniejsza mgławicą na niebie umiejscowioną w gwiazdozbiorze Kila (niebo południowe). Oddalona jest od Ziemi o około 7 600 lat świetlnych i jest miejscem narodzin gwiazd.
- Egzoplaneta WASP-96 b, która oddalona jest od Ziemi o blisko 1 150 lat świetlnych. Odkryta została w 2014 roku, ma około połowę masy Jowisza i okrąża swoja gwiazdę w ciągu 3,4 dni.
- Mgławica Pierścień Południowy (NGC 3132), która jest mgławicą planetarną – chmurą gazu otaczającą umierającą gwiazdę. Oddalona jest od Ziemi o około 2 000 lat świetlnych.
- Grupa galaktyk Kwintet Stephana oddalony od Ziemi o około 290 milionów lat świetlnych. Jest to grupa galaktyk, w której cztery galaktyki z pięciu powiązane są ze sobą oddziaływaniem grawitacyjnym. Była to pierwsza okryta grupa galaktyk tego typu.
- SMACS 0723 jest to masywna gromada galaktyk, która powoduje efekt soczewkowania grawitacyjnego. Efekt ten powiększa i zniekształca światło obiektów znajdujących się za nim dzięki czemu możemy zajrzeć w dalekie i słabe galaktyki.
Zdjęcie SMACS 0723 zostało zaprezentowane wczoraj (11 lipca 2022) przez prezydenta Joe Bidena jako zapowiedź kolejnych zdjęć, które pojawią się dziś w relacji na żywo na NASA TV, mediach społecznościowych NASA jak i na stronie https://www.nasa.gov/webbfirstimages
Samo wydarzenie rozpocznie się o godzinie 15:45, a relacje na mediach społecznościowych o 16:30.