Kometa C/2021 A1 Leonard – kiedy obserwować?
Ekscytujące wiadomości! Na naszym niebie długo oczekiwana kometa rozjaśnia się i może stać się najciekawszą do obserwacji kometą 2021 roku! Mowa tutaj oczywiście o C/2021 A1, czyli komecie Leonard! Będziecie obserwować niebo w najbliższych dniach?
Zanim jednak opowiemy, kiedy najlepiej to robić, sprawdźmy skąd nazwa Leonard i co oznacza C/2021 A1 Leonard!
Kometa Leonard została odkryta w styczniu 2021 roku w Obserwatorium Mount Lemmon, a dokładniej przez Gregory’ego .J. Leonarda. Właśnie na cześć odkrywcy kometa przyjęła nazwę Leonard. Symbol C oznacza z kolei kometę nieokresową. Kometa Leonard była pierwszą odkrytą kometą w 2021 (stąd symbol A1) i już wtedy wywołała spore emocje w środowisku astronomicznym. Spekulowano, że będzie najciekawszym obiektem do obserwacji tego roku.
C/2021 A1 prawdopodobnie nie będzie tak jasna, jak jej poprzedniczka NEOWISE, jednakże w przypadku komet nigdy nic nie wiadomo. Kometa porusza się z niezwykle dużą prędkością – około 70 km/s (ponad 250.000 km/h). Lokalizacja komety na niebie będzie więc się zmieniać wraz z każdą nadchodzącą nocą. No właśnie, a gdzie i kiedy obserwować C/2021 A1?
Leonard aktualnie wchodzi w najlepszą fazę swojej widoczności. Kometa będzie widoczna nisko nad horyzontem, co może pogarszać jakość obserwacji. Grudzień nie słynnie z bycia najlepszym miesiącem do obserwacji, jednakże przez lornetkę 10×50 powinniście móc bezproblemowo dostrzec kometę Leonard. Choć lokalizacja komety będzie się zmieniać, to potrafimy wytyczyć jej tor na niebie. Kometa będzie widoczna nad wschodnim horyzontem, przemykając w najbliższych dniach przez konstelacje Wolarza i Węża. C/2021 A1 powinna być widoczna zarówno wieczorem, jak i nad ranem. Mimo to polecamy obserwacje poranne, ponieważ kometa będzie znajdować się o wiele wyżej nad horyzontem, niż w porze wieczornej.
Czy kometa Leonard może się rozpaść w każdej chwili?
Niestety, komety słynną ze swojej nieprzewidywalnej natury i w każdej chwili mogą ulec rozpadowi w wyniku zbliżania się do Słońca. W ostatnich dniach raporty COBS (Comet OBServation database) wskazywały, że jasność komety zatrzymała się w okolicach 7.5 mag. Z kolei zdjęcia wykonywane z długim czasem naświetlania i długą ogniskową wykazywały podłużny kształt jądra, co mogło świadczyć o rozpadzie jądra komety. Jednakże aktualne prognozy COBS świadczą, iż kometa ma się całkiem dobrze. Prognozuje się, że Leonard w szczycie swojej jasności osiągnie jasność około 4.0 mag, jednakże pamiętajmy, że kometa o takiej jasności nie jest tak łatwo dostrzegalnym obiektem, jak tak samo jasna gwiazda. Wynika to z tego, że komety nie są obiektami punktowymi, lecz rozmytymi.
Życzymy Leonardowi jak najlepiej, gdyż wciąż nie są znane jego losy, a Wam owocnych obserwacji!