Już niedługo w przestrzeni kosmicznej znajdzie się nowy teleskop kosmiczny stworzony przez NASA, we współpracy z naukowcami z ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) oraz CSA (Kanadyjska Agencja Kosmiczna). Tym urządzeniem będzie teleskop Jamesa Webba, który stanie się następcą teleskopu Hubble’a. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, teleskop Webba nie będzie właściwie obiegał Ziemi, a zostanie umieszczony w punkcie libracyjnym (zwanym też punktem Lagrange’a) Ziemia-Słońce L2, który znajduje się 1 500 000 kilometrów od Ziemi. Dla porównania – odległość z Ziemi na Księżyc to 384 400 kilometrów.
Naukowcy wykorzystują różnego rodzaju teleskopy do badania przestrzeni kosmicznej. Każdy z nich bada inną część promieniowania elektromagnetycznego. W spektrum fal elektromagnetycznych możemy znaleźć: fale radiowe, mikrofale, podczerwień, światło widzialne, ultrafiolet, promieniowanie rentgenowskie oraz gamma. Każda z tych fal niesie ze sobą inne informacje związane z budową Wszechświata.
Teleskop Hubble’a badał głównie promieniowanie ultrafioletowe oraz światło widzialne. Natomiast teleskop Webba będzie zajmował się przede wszystkim badaniem podczerwieni. Dzięki temu otrzymamy okazję, by dokładniej obserwować formujące się gwiazdy i planety.
Kolejną z różnic pomiędzy oboma teleskopami jest rozmiar zwierciadła i jego budowa. Wygląd zwierciadła teleskopu Webba może przypominać plaster miodu. W tym przypadku ten „plaster” ma średnicę około 6,5 metra, podczas gdy średnica zwierciadła teleskopu Hubble’a to zaledwie 2,4 metra.
Start rakiety wynoszącej teleskop Jamesa Webba planowany jest na 24 grudnia 2021 roku o godzinie 13:20 czasu polskiego (aktualizacja z 22 grudnia – nowy termin startu to 25 grudnia). Transmisję ze startu będziecie mogli jak zawsze oglądać w mediach społecznościowych i kanale YouTube NASA. A tutaj znajdziecie odliczanie do startu rakiety – https://jwst.nasa.gov/content/webbLaunch/countdown.html!