Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce
Czy wiecie, że 11 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet i Dziewcząt w Nauce? To święto, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu podkreślenie roli kobiet w rozwoju nauki, umożliwienie równych szans w dostępie do edukacji oraz pracę na rzecz równości płci i praw kobiet. Z tej okazji prezentujemy Wam sylwetki polskich naukowczyń, które wniosły niepodważalny wkład w rozwój światowej nauki. Czy znacie je wszystkie?
- Zofia Kielan-Jaworowska (ur. 1925 – zm. 2015) – paelobiolożka, która nadzorowała serię polsko-mongolskich wykopalisk na pustyni Gobi. W swojej karierze odkryła wiele gatunków wymarłych krokodyli, jaszczurek, żółwi, ptaków, a nawet dinozaurów!
- Lucyna Mirosława Falkowska (ur. 1951 – zm. 2021) – oceanolożka specjalizująca się w chemii atmosfery, oceanografii chemicznej oraz ochronie środowiska morskiego. Była kierowniczką Pracowni Chemii Morza i Atmosfery w Instytucie Oceanografii Wydziału Oceanografii i Geografii Uniwersytetu Gdańskiego.
- Irena Hausmanowa-Petrusewicz (ur. 1917 – zm. 2015) – neurolożka specjalizująca się w badaniu chorób neuromięśniowych. Jest jedną z twórczyń elektromiografii, czyli badania służącego do rozpoznawania chorób obwodowego układu nerwowego oraz mięśni.
- Hanna Bogucka (ur. 1955) – profesor nauk technicznych, specjalizująca się w zagadnieniach radiokomunikacji, telekomunikacji oraz sieci bezprzewodowych. Członek korespondent Polskiej Akademii Nauk od 2016 roku.
- Małgorzata Kossut (ur. 1950) – neurobiolożka specjalizująca się w neuroplastyczności układu nerwowego oraz neuronalnych mechanizmach uczenia się i pamięci. Kierowniczka pracowni Neuroplastyczności w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego Polskiej Akademii Nauk.
- Karolina Pierzynowska – biolożka molekularna związana z Uniwersytetem Gdańskim. Tematyka jej zainteresowań naukowych koncentruje się wokół badań nad patogenezą i terapią chorób człowieka. Znana jest przede wszystkim z opracowania pierwszej terapii eksperymentalnej choroby Huntingtona i Alzheimera z wykorzystaniem genisteiny, jednego ze związków w grupy flawonoidów.