Może zauważyliście, że jakiś czas dość popularne stało się krótkie nagranie ukazujące dwa żuki gnojarze (na zdjęciu). Jeden z nich popycha kulkę z odchodów, a drugi kroczy tuż za nim. Internauci prześcigali się w dociekaniach – jaką rolę pełni drugi żuk. Czy jest project managerem, czy kierownikiem procesu? A może nawigatorem?
W rzeczywistości drugi żuk nie pomaga, lecz… szykuje się do przejęcia kulki swojego rywala. Co więcej, należy się spodziewać, że mu się to uda, ponieważ jest sporo większy od osobnika toczącego kulkę. Jak toczy się taka walka? Możecie to zobaczyć w filmie opublikowanym przez National Geographic – https://www.youtube.com/watch?v=l7-APvaPdbk.
Można by pomyśleć: jakie to smutne, że dwa żuki, zamiast sobie pomagać, kradną nawzajem swoje kulki z gnoju… Pamiętajmy jednak, iż na procesy zachodzące w przyrodzie trzeba patrzeć z szerokiej perspektywy.
Zastanówmy się najpierw, dlaczego kulka z odchodów jest istotnym elementem życia żuków i kością niezgody w ich relacjach. Otóż żuki tworzą kulki, ponieważ w przyszłości mają one służyć za swego rodzaju gniazdo, posłanie i pokarm dla małych żuczków: samica złoży do kulki jajeczka, z których potem wyklują się larwy. Dlatego bardzo ważne jest, by kulka była zarazem dobrej jakości, jak i duża. Dużą i dobrej jakości kulkę potrafią wykonać tylko duże i doświadczone żuki. Dlatego z punktu widzenia interesu małych żuczków lepiej jest, jeśli niedoskonała kulka zostanie przejęta, a potem poprawiona i powiększona przez silniejszego, większego i bardziej doświadczonego żuka.
Pamiętajmy też, że nie tylko w świecie ludzi, ale też w świecie zwierząt zdarza się, że negatywne doświadczenie uczy więcej, niż to pozytywne. Dlatego każdy młody samiec żuka, któremu skradziono kulkę stanie się w przyszłości bardziej doświadczony. Teraz to on może podebrać kulkę rywalowi, a następnie – udoskonalić ją do takiej postaci, że będzie wygodnym „gniazdem” dla młodych.
Oczywiście, w świecie przyrody możemy zaobserwować nie tylko rywalizację, ale też współpracę oraz zachowania empatyczne. Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do przeczytania kolejnego artykułu na naszej stronie – https://experyment.gdynia.pl/…/wspolpraca-i-empatia-w…/.