Wcześniej przybliżyliśmy Wam tegorocznych laureatów IgNobli – nagród, które przyznawane są za badania potencjalnie dziwaczne, ale w rzeczywistości – niosące za sobą ogromną wartość naukową. Rewelacyjnym przykładem tego typu projektu jest zwycięska analiza przygotowana przez zespół naukowców z Polski, którzy wygrali IgNobla w dziedzinie medycyny.
Autorzy tych badań – uczeni z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – analizowali wykorzystanie lodów śmietankowych i wodnych w pomocniczej terapii pacjentów onkologicznych. Czytając coś takiego najpierw macie wrażenie, że to jakiś absurd. Ale w chwilę potem, gdy zapoznacie się z dokładnym przebiegiem badań, odkryjecie ich ogromną wartość.
Otóż, u pacjentów, którzy leczeni są chemioterapeutycznie może rozwijać się zapalenie błony śluzowej jamy ustnej, które prowadzi do dyskomfortu, utrudnia przyjmowanie pokarmów i wiąże się z obniżeniem jakości życia. Przypadłości tej można w dużej mierze zapobiegać, dodając do protokołu terapeutycznego sesje krioterapii miejscowej. W klasycznej postaci polegają one na tym, że pacjenci trzymają w jamie ustnej kostki lodu. Niestety, większość leczonych, a zwłaszcza dzieci, niechętnie korzysta z tej pomocy, ponieważ zwykłe kostki lodu nie są smaczne i – jak podają autorzy badań – wydają się pacjentom za zimne, przez co doświadczają oni nieprzyjemnych doznań.
Zespół naukowców z WUM postanowił zmodyfikować metodę krioterapii i zamiast typowych kostek lodu, podawać pacjentom lodowe desery. Ponieważ jednak medycyna – aby była uznana za skuteczną – musi mieć udowodnione działanie, poddali swoje praktyki bardzo skrupulatnym testom.
Okazało się, że zarówno śmietankowe, jak i wodne lody spożywane przez pacjentów istotnie redukowały objawy zapalenia błony śluzowej jamy ustnej, przynosząc tym samym ulgę leczonym, a do tego – dodając do ich życia dozę przyjemności. Gratulujemy polskiemu zespołowi bardzo serdecznie!
Wyniki powyższych badań opublikowano w czasopiśmie „Scientific Reports”: Jasiński, M., Maciejewska, M., Brodziak, A. et al. Ice-cream used as cryotherapy during high-dose melphalan conditioning reduces oral mucositis after autologous hematopoietic stem cell transplantation. Sci Rep 11, 22507 (2021). https://doi.org/10.1038/s41598-021-02002-x