Jak wyprodukować lek w jajku?
Czy wiedzieliście o tym, że jajka mogą się stać fabrykami leków? Ale w jaki sposób wyprodukować lek w jajku? Zanim odpowiemy na to pytanie, musimy uściślić jedną ważną rzecz: każdy organizm wytwarza substancje odpornościowe, które pomagają mu w walce z infekcjami. Na przykład, w białku jajka znajduje się tak zwana owalbumina, która ma działanie przeciwinfekcyjne.
Ale jaki to ma związek z produkowaniem leków w jajkach? Otóż, aby zamienić jajko w zakład produkcyjny, musimy wykorzystać jego naturalne właściwości.
Aby to zrobić, trzeba wykonać kilku kroków. W pierwszej kolejności należy wykorzystać płytkową hodowlę lentiwirusów. Są to bardzo szczególne wirusy, które mają powinowactwo z żółtkiem jaja kurzego. Co to znaczy „powinowactwo”? To znaczy, że jeśli dacie lentiwirusowi wybór: czy woli wniknąć do żółtka jajka, czy do dowolnej innej tkanki organizmu, zawsze wybierze żółtko.
Tym samym lentiwirusy są jak metalowe pinezki, a żółtko jaja jest jak magnes, który je przyciąga. Korzystając z tej właściwości, naukowcy zmieniają lentiwirusy w taki sposób, by przekazywały one informację na temat produkcji terapeutycznego składnika. Innymi słowy, naukowcy przyczepiają do „pinezek” wiadomość, która głosi: „dzień dobry, oto przepis na wytworzenie leku”. Tym lekiem w omawianym przypadku jest interferon alfa 2 (czyli IFN A2), który ma działanie przeciwwirusowe.
Kiedy już lentiwirusowe „pinezki” zostaną wprowadzone do jajka, wnikają do znajdującej się na żółtku tarczki, czyli blastodermy.
Kurczak, który rozwinie się z tej tarczki będzie posiadał instrukcję, jak tworzyć terapeutyczną substancję IFN A2. Dzięki posiadaniu tej instrukcji będzie w przyszłości składał jajka, które w swoim białku będą posiadały nie, wspomnianą już, owalbulinę, lecz terapeutyczny dla człowieka IFN A2.
Ale po co w ogóle „bawić się” w takie jajeczne laboratorium? Przede wszystkim dlatego, że taka produkcja leków jest nawet 100 razy tańsza od tradycyjnej, laboratoryjnej. Dodatkowo, kiedy już algorytm postępowania zostanie ustalony, jest ona również znacznie prostsza. Już trzy jajka powstałe w ramach powyższej procedury są w stanie dostarczyć potrzebną dawkę leku.
A tańsza i prostsza produkcja to tańsze i łatwiej dostępne leki dla wszystkich – zarówno na rynkach krajów rozwiniętych, jak i tych rozwijających się!