Jak słuchać śpiewu ptaków?
Żyjąc w ogromnych miastach coraz trudniej zachować nam połączenie z naturą. Codzienne życie wśród samochodów, ulic i natłoku dźwięków potrafi czasami przysporzyć o ból głowy. Warto wtedy udać się na łono natury i wciągnąć do płuc porządną dawkę świeżego powietrza. A jako odpoczynek dla uszu proponujemy nasłuchiwanie pięknego śpiewu ptaków. Obserwacja i słuchanie ptasich treli jest łatwiejsze niż może się Wam wydawać. Jak się do tego przygotować? Oto kilka prostych kroków.
- Wstanie wcześnie rano jest pierwszym, niezbędnym krokiem. Niestety, jak sama nazwa wskazuje, zdecydowana większość ptaków to ranne ptaszki. Uwielbiają śpiewać wczesną porą, zwłaszcza w miastach, bo właśnie wtedy panuje największy spokój i cisza.
- Zapewnijcie sobie odpowiednie warunki. Wyjdźcie na zewnątrz, do ogródka czy parku lub otwórzcie w domu okno na oścież. Ograniczcie zewnętrzne bodźce. Nie włączajcie telewizora czy komputera, nie słuchajcie w tle muzyki czy radia. Skupcie się i rozejrzyjcie dookoła. Nawet będąc w mieszkaniu, możecie przez otwarte okno usłyszeć lub zobaczyć wiele ptaków. Im ciszej będzie, im większe skupienie na ptakach, tym łatwiej będzie Wam zauważyć ich obecność.
- Jeżeli macie możliwość pójść wcześnie rano do lasu lub parku, znajdźcie sobie idealne miejsce do nasłuchiwania. Wcale nie musi to być środek dzikiego lasu poza miastem. Docieranie dźwięku do takich miejsc może być znacznie utrudnione. Zupełnie wystarczające są parki lub lasy miejskie w pobliżu Waszych domów. Wybierzcie przestronną ścieżkę leśną lub skraj zadrzewienia – tam dźwięk będzie docierał do Was z daleka i nie zostanie zniekształcony.
- Zawsze należy sprawdzić prognozę pogody. Ptaki nie będą śpiewać w nieprzystępnych i zagłuszających warunkach. Silny wiatr czy gwałtowny deszcz zniechęcą zarówno ptaki, jak i nasłuchujących. Co więcej, jeśli jest zimno i nieprzyjemnie, ptaki wolą zainwestować energię na zdobywanie pokarmu. Śpiew zostanie odłożony na dalszy plan.
Spełnienie tych kilku prostych kroków powinno pozwolić Wam nacieszyć się śpiewem ptaków w miejskiej dżungli. Jeżeli jednak wczesne wstawanie (zwłaszcza w dni wolne) nie jest Waszą mocną stroną, mamy dobrą wiadomość. Wiosną wiele gatunków ptaków śpiewa częściej w ciągu dnia. To oznacza, że w maju istnieje duże prawdopodobieństwo usłyszenia śpiewu ptaków przez cały dzień. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu dogodnych warunków do słuchania. Przy intensywnym ruchu ulicznym ptasi śpiew zostanie zagłuszony.
To nie koniec. Swoje szansą mają również nocne marki. Część ptaków, w tym tych najpiękniej śpiewających, woli śpiewać wieczorem, a nawet w nocy. Najbardziej powszechnym przykładem jest tu kos, który chętnie „zasiada” do śpiewania po męczącym dniu oraz słowik, którego możecie usłyszeć późnym wieczorem.