Jak przygotować zwierzę domowe do Sylwestra?
Jak tam przygotowania do Sylwestra? Nie zapomnijcie przygotować też swoich pupili, bo huczne, ludzkie, imprezy mogą być dla naszych zwierzęcych towarzyszy traumatycznym przeżyciem. By oszczędzić stresu sobie i swoim zwierzakom koniecznie przeczytajcie nasz sylwestrowy poradnik! Autorką wszystkich haseł jest członkini naszego zespołu, weterynarka Marta Alicja Trzeciak.
Długi spacer w ciągu dnia
Jeżeli jesteś opiekunem psa, postaraj się zabrać swojego pupila na długi, atrakcyjny spacer w ciągu dnia, a nie wieczorem, kiedy da się już słyszeć pierwsze wystrzały petard i fajerwerków. Niech spacer będzie pełen energicznych zajęć, wspólnych zabaw i ulubionych aktywności zwierzaka.
Pamiętaj, aby upewnić się, że psiak jest na smyczy, a jego szelki lub obroża są odpowiednio zamocowane. Przestraszone nagłym wystrzałem lub błyskiem zwierzę może wyrwać się z luźnego zapięcia i uciec. (Upewnij się też, że Twój zwierzak jest wyposażony w odpowiedni identyfikator – najlepiej chip, który pozwoli go zidentyfikować w razie ucieczki.)
Tło dźwiękowe
W czasie wieczoru sylwestrowego nie zostawiaj zwierzaka w pustym, całkowicie cichym, ciemnym otoczeniu, w którym każdy wystrzał i błysk będzie mu się wydawał jeszcze bardziej wyolbrzymiony. Włącz radio, telewizor lub muzykę. Pamiętaj, aby nie przesadzić z głośnością – zmysły zwierząt są znacznie czulsze od naszych, a zadaniem tła dźwiękowego nie jest zagłuszenie petard, lecz odwrócenie od nich uwagi.
Odpowiedni posiłek
Upewnij się, że twój zwierzak otrzyma treściwy, dobrze zbilansowany, smakowity posiłek w ciągu dnia, a nie pod wieczór, gdy będzie bardzo zestresowany. Jak każdego dnia, tak i w sylwestra, nie zapominaj o stałym dostępie do świeżej wody.
Bezpieczne miejsce
Przygotuj zwierzakowi „norę” – bezpieczne miejsce, które znajduje się na uboczu. Powinno być przygotowane w lokalizacji, w której pies czy kot lubi odpoczywać lub chować się (np. gdy są goście). To może być łazienka, sypialnia, miejsce za fotelem, które zwierzak bardzo lubi albo ukochany… karton (zwłaszcza w przypadku kotów). W przeciwieństwie do reszty mieszkania, w „norze” powinno być ciszej, ciemniej, spokojniej. Warto, aby znajdowało się w niej coś, co należy do opiekuna lub kocyk, na którym zwierzak lubi odpoczywać.
Decydowanie o sobie
Pamiętaj, że Twoje zadanie, jako opiekuna, polega na stworzeniu zwierzakowi odpowiednich warunków, a nie na decydowaniu za niego. Niektóre przestraszone czworonogi będą szukały wsparcia na kolanach opiekuna; inne wolą się schować i pragną, aby zostawiono je w spokoju. Uszanuj sposób przeżywania typowy dla Twojego podopiecznego. Oferuj mu wsparcie, ale nie za wszelką cenę.
Pamiętaj! Nigdy nie wyciągaj na siłę zwierzaka z miejsca, do którego uciekł i w którym czuje się bezpiecznie. Ostatnią rzeczą, jakiej pragnie kot, który schował się za kanapą, jest wywlekanie na kolana i stawianie w centrum uwagi.
Instruktaż dla gości
Jeśli to Ty organizujesz w swoim domu imprezę sylwestrową, poinformuj gości o potrzebach swojego zwierzaka. Pozostawcie jedno pomieszczenie, do którego goście nie będą wchodzili, a w którym zwierzak – jeśli zechce – będzie mógł się schować. Niektóre zwierzęta będą zachwycone tym, że w domu dużo się dzieje i to pozwoli im łagodniej przejść przez sylwestrowe wystrzały; inne będą szukały ustronnego miejsca. Jeden i drugi sposób reagowania powinien być uszanowany przez Twoich gości.
Mniejsze zwierzaki
Jeśli jesteś opiekunem królika, chomika, papugi czy innego mniejszego zwierzaka, zastosuj się do wcześniejszych wskazówek: upewnij się, że pupil otrzymał dobrze zbilansowany posiłek w ciągu dnia, a nie wieczorem. Zapewnij mu porządną dawkę ruchu i zabawy na długo przed tym, jak zacznie się zabawa sylwestrowa. Na czas imprezy przenieś klatkę lub terrarium do spokojnego pomieszczenia, do którego nie będą wchodzili goście. W pomieszczeniu tym zamknij oraz zasłoń okna, puść po cichu radio lub włącz telewizor. Upewnij się, że zwierzę będzie miało gdzie się schować w razie potrzeby (domek, budka, hamak, nora itp.).
Farmakologia?
Pamiętaj, że stosowanie farmakologicznych środków uspokajających lub usypiających to ostateczność, którą należy pozostawić tylko dla zwierząt reagujących bardzo lękowo na wszystkie gwałtowne bodźce. Nigdy nie podawaj zwierzęciu leków na własną rękę. Każdy środek (również ziołowy) może u pupila wywołać nieprzewidziane lub tzw. paradoksalne, czyli odwrotne od oczekiwanych reakcje fizjologiczne. Dlatego każdą substancję podawaną zwierzakowi konsultuj z jego lekarzem weterynarii.
Na koniec mamy również dwie propozycje dla osób, które są bardzo przywiązane do fajerwerek w sylwestrową noc.
Pierwsza – rozważcie cichsze, łagodniejsze alternatywy (zimne ognie, pokazy „laserowe”, projektory gwiazd, światła gobo itp.).
Druga – upewnijcie się, że odpalacie fajerwerki tylko w sylwestra, a nie w czasie poprzedzających go dni. Przygotowanie zwierzaka do pojedynczego epizodu wybuchów (około północy) jest znacznie łatwiejsze, niż zabezpieczanie go w nieprzewidywalnych momentach przez kilka dni.