Królestwo roślin jest niesamowicie bogate. Niektóre gatunki są nam doskonale znane. Każdy szukał kiedyś czterolistnej koniczyny czy zbierał stokrotki. Zobaczcie jednak kilka zupełnie nietypowych roślin o niespotykanych cechach!
ROSICZKA
Na jej widok drżą wszystkie owady! Rosiczka jest zupełnie niepozornym drapieżnikiem. Chwila owadziej nieuwagi, nieostrożne przycupnięcie na lepkich włoskach rośliny i owad daje się złapać w śmiertelną pułapkę!
Rosiczka, muchołówka czy dzbanecznik to najpopularniejsze przykłady roślin mięsożernych. Ale! Na świecie jest aż 700 gatunków tego typu roślin! Tylko w Polsce znajduje się ich aż 14, więc podczas spaceru możecie natrafić na takie żarłoczne okazy.
DZBANECZNIKI
Dzbanecznik Nepenthes hemsleyana jest zdecydowanie rośliną o nietypowym kształcie. I jeszcze bardziej nietypowym zastosowaniu! Mianowicie, ta endemiczna roślina pełni funkcję śpiworka dla nietoperzy.
Dzbaneczniki z tego gatunku mają szczególnie długie i wąskie dzbanki. Na dnie każdego dzbana pływa ciecz trawienna, gotowa rozłożyć każdego, zbłąkanego bezkręgowca. Ten konkretny gatunek nie ma jednak szczęścia przy chwytaniu owadów. Jego dzbanecznikowaci kuzyni łapią ich nawet siedmiokrotnie więcej!
Nepenthes hemsleyana rekompensuje sobie tę niesprawiedliwość, zawiązując osobliwy pakt z nietoperzami. Ssaki wciskają się w wąskie dzbanki i wiszą nad powierzchnią cieczy trawiennej. Niczym w roślinnym śpiworze! .W zamian za schronienie, roślina otrzymuje bogate w azot odchody nietoperzy. Wpadają do cieczy trawiennej, gdzie są rozkładane, aby dostarczyć roślinie cennych substancji. Prawdzie naturalna współpraca!
Inny Dzbanecznik również pełni w naturze nietypową rolę. Należy ona zdecydowanie do mniej wdzięcznych niż nietoperzy śpiwór. Nepenthes lowii można porównać do publicznej toalety dla gryzoni…
Roślina wytwarza duże dzbanki, o grubych, sztywnych ścianach. W przeciwieństwie do innych dzbaneczników nie produkuje śliskiej substancji wabiącej w pułapkę nieświadome owady. Zamiast tego roślina ściśle współpracuje z małym nadrzewnym ssakiem – wiewiórecznikiem górskim.
Pokrywa rośliny wydziela słodką substancję, którą wiewióreczniki (zwane również tupajami) ochoczo zlizują. Aby to zrobić, muszą jednak przycupnąć ponad dzbankiem rośliny. W zamian za posiłek zostawiają roślinie ‘’prezent’’, który stanowi pożywienie dla przedziwnego dzbanecznika.