Czy wszystkie ptaki to wróble?
Nawet nie ruszając się poza miejsce zamieszkania możemy zaobserwować wiele gatunków ptaków. Przyjemnie jest dostrzec skrzydlatego zwierzaka we własnym ogrodzie, przez okno czy na spacerze z psem w lesie. Tylko skąd mamy wiedzieć, na jaki gatunek ptaka właśnie patrzymy? Co, jeśli każdy ptak wygląda dla nas jak wróbel? Poniżej znajdziecie żartobliwy przewodnik po najczęściej spotykanych ptakach w mieście i okolicach.
Jeżeli zaobserwowany przez Was ptak wygląda jak wróbel, to zapewne jest zwykły wróbel. Jeżeli jednak na wróbelku można zobaczyć ciemne „rumieńce”, będzie to mazurek.
Gdy grzbiet ptaszka będzie wydaje się bardziej gładki niż zwykle, będzie to samica zięby. Zaobserwowany wróbel o większym rozmiarze to najpewniej skowronek, a jeżeli do tego bardzo szybko biega pod krzakami, to spoglądacie na samicę kosa.
Wróbelki mogą mieć też zupełnie różne kolory. Wróbel, który lecąc otarł się o żółty pyłek kwiatowy to zapewne samica dzwońca. Samiec dzwońca ma jeszcze więcej kolorowych akcentów i wygląda zupełnie jak wróbel skrzyżowany z papużką.
Możecie też zaobserwować jeszcze kilka bardziej pstrokatych wróbelków. Ptak, który wygląda jak wróbel umoczony w sadzy, który potem włożył ogon do pomarańczowej farby to kopciuszek. A gdy zobaczycie wróbla umoczonego w sadzy, który włożył ogon do pomarańczowej farby, a potem przebrał się jeszcze za szopa, to będzie to pleszka.