Czy sztuczna inteligencja może zastąpić artystów?
Czy sztuczna inteligencja zastąpi kiedyś artystów? Poniżej umieściliśmy dwa obrazy – jeden z nich został stworzony przez sztuczną inteligencję. Czy jesteście w stanie zgadnąć który? Damy Wam teraz chwilę, by zerknąć na zdjęcia i zdecydować!
Jeśli typowaliście obraz nr 2, to gratulacje! Żyjemy w czasach, w których inteligentne, samouczące się algorytmy potrafią tworzyć muzykę dopasowaną do naszego nastroju i preferencji, malować fantazyjne obrazy, a nawet pisać wiersze.
Wraz z rozwojem sieci neuronowych, zorganizowanych na wzór neuronów przekazujących bodźce w naszym mózgu, maszyny będą uczyć się coraz szybciej, a także sprawniej rozpoznawać wzorce oraz wykonywać określone polecenia. Jako ludzie uczymy się poprzez nasze zmysły i doświadczenia. Uczenie maszynowe naśladuje ten proces, lecz w nieco inny sposób. Gdy zaprezentujemy sieci neuronowej odpowiednio duży zbiór danych i oznaczymy te, na wyszukiwaniu których ma się skupić, maszyna wykorzysta je do znajdowania konkretnych wzorców.
Dla przykładu: jeśli zaprezentujemy sztucznej inteligencji wystarczająco dużo danych na temat tego, jak wygląda pies, będzie w stanie rozpoznać psa na zdjęciu, którego wcześniej nie widziała, na podstawie cech wyodrębnionych z wcześniejszych materiałów. Im większą liczbą informacji „nakarmimy” sztuczną inteligencję, tym szybciej i dokładniej będzie wyszukiwać wzorce.
Jest to prosty przykład, jednak należy pamiętać, że samouczące się algorytmy kryją za sobą ogromną moc i mogą być wykorzystywane szeroko np. w medycynie, gdzie na podstawie zdjęć z rezonansu magnetycznego wspomogą lekarzy w diagnozowaniu chorób.
Obraz, który widzicie, nosi tytuł Edmond de Belamy i został w 2018 roku wylicytowany za zawrotną sumę 432 500 dolarów! Do dziś kontrowersje budzi kwestia praw autorskich do dzieła. Czy za twórcę możemy uznać francuski kolektyw artystyczny Obvious, który „nakarmił” program wieloma zdjęciami obrazów namalowanych przez ludzi, a następnie nauczył algorytm samodzielnego malowania? Czy autorem jest sama sztuczna inteligencja? Co z programistami, którzy stworzyli sieć neuronową? A może uznać dzieło za pracę kolektywną? Dajcie znać, kto według Was powinien otrzymać prawa autorskie!