Experymenciakowe fakty i mity – cz. 4.
Kolejna część #zdalneexperymenciaki, a w niej same bardzo istotne fakty na temat rozwoju dziecka! Jak szybko powinno się wyeliminować smoczek? Czy kubek niekapek może czegoś nauczyć? I czy ssanie kciuka ma wpływ na wadę wymowy? Sprawdźcie!
? Smoczek powinien być wyeliminowany z życia dziecka do 12. miesiąca życia – FAKT
Długotrwałe używanie smoczka może prowadzić do utrwalenia nieprawidłowego wzorca połykania i wad zgryzu, których następstwem mogą być wady wymowy. Według zaleceń specjalistów, ze smoczka należy całkowicie zrezygnować do 12. miesiąca życia.
? Kubek niekapek nie uczy nowych umiejętności – FAKT
Kubki niekapki utrwalają jedynie te umiejętności, które dziecko już nabyło, np. odruch ssania. Ponadto ograniczają też dziecku rozwinięcie umiejętności dojrzałego typu połykania. Połykanie niemowlęce przechodzi w dojrzałe po wyrośnięciu zębów mlecznych u dziecka, od około 18 miesiąca do 3., maksymalnie 4. roku życia. Podczas połykania dojrzałego język wykonuje ruchy pionowe – podnosi się do wałka dziąsłowego za górnymi zębami, szczęki są zwarte, a wargi nie zaciskają się. Przy prawidłowym połykaniu płyny nie wyciekają z jamy ustnej. Ponadto korzystanie z kubków niekapków może prowadzić do powstawania wad zgryzu, co zwiększa możliwość wystąpienia międzyzębowej realizacji głosek oraz utrwalania nieprawidłowego nawyku oddychania przez usta.
? W czasie karmienia piersią zaangażowanych jest o wiele więcej mięśni twarzy dziecka niż podczas karmienia butelką – FAKT
Bycie karmionym piersią to dla dziecka doskonały trening języka, warg, policzków i żuchwy; wpływa również na prawidłowe kształtowanie oddychania. Karmienie piersią wspomaga także prawidłowy wzrost i rozwój mięśni oraz kości szczęki.
? Ssanie kciuka może powodować wady wymowy – FAKT
Ssanie kciuka lub innych palców przez dziecko pojawia się z naturalnej potrzeby. To czynność, która uspakaja niemowlę, pomaga mu się wyciszyć, opanować emocje. Niestety, na pewnym etapie wpływa też negatywnie na rozwój zgryzu dziecka. Może m.in. powodować zgryz otwarty, który objawia się niestykaniem się i występowaniem prześwitu między górnymi i dolnymi zębami. To z kolei może przekładać się później na duże problemy z wymową i niepoprawnym połykaniem.