Adam Perzyński
EDUpraktyk, nauczyciel od 2011 roku, dyrektor SP 27 w Gdańsku. Autor i pomysłodawca wielu innowacji pedagogicznych, wykładowca, członek zarządu UKS „Europejczyk”. Zwycięzca plebiscytu „Gdańsk Miasto Przedsiębiorczych” w kategorii Przedsiębiorczość w Edukacji. Pasjonat projektowania i przeprowadzania re-aranżacji przestrzeni edukacyjnych, ekspert w grupie „Laboratoria Przyszłości w praktyce”. Dwukrotnie znalazł się na Liście 100’ ludzi ludzi najbardziej zaangażowanych w rozwój kompetencji cyfrowych w Polsce. Pomysłodawca i główny organizator I Ogólnopolskiej Konferencji Edukacyjnej – Laboratoria Przyszłości dla Praktyków.
Adam Perzyński przedstawi wykład „Laboratoria przyszłości, przeszłości czy teraźniejszości?”, podczas którego, wraz z uczestnikami, zastanowi się nad przyszłością polskiej edukacji. Prelegent poprowadzi również warsztaty „Zadrukowani w 3D”, które zdradzą uczestnikom tajniki druku 3D i przedstawią możliwości wykorzystywania tej technologii w działaniach edukacyjnych.
dr Malwina Puchalska-Kamińska
Pracowniczka Wydziału Psychologii Uniwersytetu SWPS w Sopocie. Współzałożycielka Job Crafting Polska – organizacji promującej takie wartości w pracy jak autonomia, odpowiedzialność i poczucie sensu pracy. Prowadzi szkolenia dla liderów i pracowników HR w obszarze budowania kultury zaangażowania w organizacjach. Zajmuje się popularyzowaniem wiedzy naukowej dotyczącej zdrowia psychicznego i dobrostanu pracowników. Członkini European Association of Work and Organizational Psychology i Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Pozytywnej.
dr Malwina Puchalska-Kamińska wystąpi z wykładem „Job crafting – jak budować poczucie sensu pracy w zawodzie nauczyciela/ki?”. Poruszy w nim zagadnienia związane z job craftingiem, czyli procesem modelowania pracy w celu przywrócenia poczucia sensu w realizowanych przez pracownika zadaniach oraz zwalczenia syndromu wypalenia zawodowego. Oprócz teorii i badań, prelegentka zaprezentuje praktyczne przykłady i inspiracje związane z wykorzystaniem job craftingu w pracy nauczycielskiej.
dr Joanna Wnęk-Gozdek
Pedagożka, socjolożka, psychoterapeutka. Doktorka nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki. Jej zainteresowania dotyczą obszarów nowoczesnej dydaktyki, gerontologii społecznej oraz socjologii edukacji. W ramach tego ostatniego prowadziła interdyscyplinarne badania nad uwarunkowaniami zjawiska korepetycji. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych, członkini zespołów badawczych w międzynarodowych projektach SELI Smart Ecosystem for Learning and Inclusion – ERANet, DANUBE Development of new andragogical diagnostic approaches and interventions of the adult docility phenomenon. Członkini Zespołu Pedagogiki Społecznej przy Komitecie Nauk Pedagogicznych PAN, Stowarzyszenia Gerontologów Społecznych oraz Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.
Podczas Konferencji Edukacja w Akcji. Wyzwania – rozwiązania dr Joanna Wnęk-Gozdek przeprowadzi wykład online ,,Nie zmienimy kierunku wiatru, ale możemy odpowiednio ustawić żagle – refleksje nad pozycją korepetycji w systemie edukacji”. Prelegentka omówi jawne i ukryte funkcje korepetycji. Podczas wykładu odniesie się do teorii z zakresu neurodydaktyki i socjologii. Uchwycenie pozaedukacyjnych, często ukrytych, czynników popularności prywatnych lekcji będzie punktem wyjścia do dyskusji na temat miejsca korepetycji w systemie oświaty.
Beata Chojnowska-Gąsiorek
Dyplomowana nauczycielka informatyki w Szkole Podstawowej Nr 6 w Gdyni. Doradczyni metodyczna w Gdyńskim Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli, wykładowczyni akademicka w Ateneum-Akademia Nauk Stosowanych w Gdańsku. Posiada tytuł Microsoft Innovative Educator Expert. Autorka i realizatorka licznych szkoleń dla nauczycieli, od 2018 r. MIE Master Trainer. Członkini grupy Superbelfrzy RP. W 2021 r. uznaniem Szerokiego Porozumienia na Rzecz Umiejętności Cyfrowych wpisana na listę 100 osób, które znacząco wpłynęły na rozwój umiejętności cyfrowych w Polsce. Pasjonatka nowych technologii – Ambasadorka Wakelet, Certyfikowany Edukator Nearpod, ekspertka i trenerka Photon Entertainment.
W trakcie Konferencji Beata Chojnowska-Gąsiorek poprowadzi warsztaty „Lekcje w duchu STEAM z wykorzystaniem sprzętu z programu Laboratoria Przyszłości”. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się czym jest edukacja STEAM i dlaczego warto ją stosować na każdym etapie kształcenia. Co więcej, nauczyciele i nauczycielki przekonają się, że metody STEAM można wprowadzać w ramach nauczania wszystkich przedmiotów. C więcej, prowadząca przedstawi praktyczne i sprawdzone pomysły na lekcje z wykorzystaniem metody STEAM.
Marta Kałużyńska
Z wykształcenia ochroniarka środowiska, od lat związana z warszawskim sektorem pozarządowym. Pracowała przy projektach z zakresu edukacji ekologicznej, globalnej oraz współpracy rozwojowej. W CEO wzmacnia nauczycieli i nauczycielki w uczeniu o współczesnym świecie oraz funkcjonujących w nim i dotykających każdego z nas współzależnościach i globalnych wyzwaniach. ostatnio zaangażowana w projekt edukacji klimatycznej, który wspiera tworzenie świadomych klimatycznie społeczności. Autorka materiałów i narzędzi edukacyjnych, aktywna trenerka.
Marta Kałużyńska poprowadzi warsztaty „Edukacja klimatyczna w akcji”, które mają na celu przybliżenie nauczycielom i nauczycielkom zagadnień związanych z edukacją klimatyczną, przede wszystkim poprzez pokazanie możliwości zastosowania jej podczas pracy w szkole. Uczestnicy poznają narzędzia i materiały (m.in. scenariusze zajęć, krótkie filmy, rzetelne źródła) do wprowadzania tej tematyki na lekcje przedmiotowe i wychowawcze, z naciskiem na rozwijanie krytycznego myślenia. Podczas warsztatów przedstawione zostaną również konkretne rozwiązania do wprowadzenia przez uczniów w szkole, aby stała się ona bardziej zrównoważona i przyjazna klimatowi.
Małgorzata Zaremba
Z wykształcenia prawniczka, z zawodu trenerka biznesu, doradczyni zawodowa, pośredniczka pracy, konsultantka biznesowa, a z miłości mama, partnerka i podróżniczka. Ze swoją pracą związana ponad 26 lat. Przeszkoliła ponad 7 000 osób. Przeprowadziła kilka tysięcy godzin doradztwa zawodowego, biznesowego i sesji coachingowych. W swojej pracy skupia się przede wszystkim na diagnozie potencjału, talentów i predyspozycji zawodowych. Traktuje człowieka holistycznie, naturalnie i ze zwróceniem uwagi na całą osobę, jej styl życia, przyzwyczajenia oraz środowisko, w jakim przebywa.
Małgorzata Zaremba poprowadzi warsztaty „Bezpieczna szkoła, bezpieczna przystań”, podczas których uczestnicy spróbują odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest stworzenie szkoły, gdzie dzieci i młodzież mogą popełniać błędy bez oceny i wstydu. Poruszone zostaną również tematy wpływu bezpieczeństwa na motywację uczniów i uczennic oraz znaczenia popełniania błędów dla rozwoju młodych ludzi.