Polska Akademia Dzieci – wykład 6. Ptaki wokół nas
Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu #PolskaAkademiaDzieci. Tym razem o rozśpiewanym i barwnym świecie ptaków opowie Wam Robert, absolwent kierunku Ochrona Środowiska na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Robert wie wszystko o sikorkach, kawkach, dzięciołach i innych naszych ptasich przyjaciołach i z chęcią podzieli się z Wami tą wiedzą. Zapraszamy! A pod filmem czas na zadanie domowe.
Zadanie domowe: Zaobserwujcie i zapiszcie, jakie gatunki ptaków występują w Waszej okolicy. Jeśli macie możliwość, to zróbcie zdjęcia, podpiszcie widoczne na nich sylwetki ptaków oraz podajcie miejsce, gdzie zdjęcia zostały wykonane. Swoje fotografie przyślijcie na adres koordynatora Polskiej Akademii Dzieci: [email protected] Najciekawsze opublikujemy na Facebooku Experymentu!
Ciekawostki!
- Gniazda remizów bywały w dawnych czasach wykorzystywane jako… kapcie.
- Kolibry mają w porównaniu z ich masą ciała ogromne serca, które dochodzą do 2,5% masy całego ptaka, podczas gdy u ludzi to ok. 0,5%.
- Najmniejszym ptakiem, jakiego można spotkać w Polsce jest ważący ok. 5 g mysikrólik. Następny w kolejności jest bardzo do niego podobny zniczek z masą ok. 5,5 g.
- Sowy mają bardzo zróżnicowane rozmiary i mogą być nie tylko ogromne, jak puchacze z masą ok. 2,5 kg, ale i malutkie jak sóweczka wielkości szpaka i ważąca 55-80 g.
- Większość ptaków posiada kości puste w środku (pneumatyczne), co służy ich przystosowaniu do lotu. Są jednak ptaki nurkujące pozbawione tej cechy.
- Ptaki wykorzystują specjalną wydzielinę do nacierania piór, co daje im wodoodporność, ale np. kormorany jako ptaki nurkujące są pozbawione tej cechy. Ich pióra nasiąkają wodą, dzięki czemu łatwiej jest im zanurkować, powoduje to jednak konieczność późniejszego wysuszenia piór, co czynią siedząc w charakterystycznej pozycji z rozpostartymi skrzydłami.