Dla firm
Impreza integracyjna, jubileusz firmy, Dzień Dziecka czy Gwiazdka dla rodzin pracowników lub partnerów, może piknik naukowy w firmie lub niekonwencjonalna atrakcja na targach branżowych – Centrum Nauki Experyment ma w ofercie propozycje warsztatów, pokazów, pikników czy wydarzeń naukowych, które realizujemy na zlecenie firm w ramach usługi kulturalnej. W plenerze, w firmie lub na wystawie CNE, Experyment przygotowuje koncepcję, opracowuje szczegółowy scenariusz, dostarcza materiały i sprzęty warsztatowe, zapewnia wykwalifikowanych edukatorów oraz organizuje niezbędną logistykę.
Mamy doświadczenie: w 2019 roku wyjeżdżaliśmy 64 razy na różnego rodzaju naukowe wydarzenia. Prowadziliśmy warsztaty i pokazy naukowe m.in.: dla Pomorskiego Parku Naukowo-Technologiczny w Gdyni, SolveQ Agile Software House, PPG Industries Poland, BCT, GRAAL S.A. oraz Red Bull. Zapraszały nas ambasady i instytuty polskie za granicą: byliśmy m.in. w Rumunii, Mołdawii, Szwecji i Danii.
W ofercie CNE znajdują się gotowe scenariusze (przykłady poniżej), jednak najczęściej realizowane są spersonalizowane koncepcje, dostosowane do branży i jej specyfiki. Każdorazowo jest to mądra rozrywka, ciekawy scenariusz i możliwość aktywnego uczestnictwa w naukowych eksperymentach.
pokazy naukowe przykładowe tematy
wszystkie kolory chemii
Chemia towarzyszy nam na co dzień. Cała materia, ożywiona i nieożywiona, zbudowana jest z pierwiastków chemicznych, prezentujących nieskończoną ilość zaskakujących właściwości. Wiele związków chemicznych zachwyca swoimi niezwykłymi barwami i nimi właśnie zajmiemy się podczas pokazu.
i wszystko jasne!
Naszych codziennych myśli raczej nie zaprząta natura światła. A co, jeśli powiemy Wam, że światło może przebijać balony? Lub kryć w sobie tęczę? Albo tworzyć wprawiające w zdumienie iluzje optyczne? Po pokazie I WSZYSTKO JASNE! światło nie będzie już miało dla Was żadnych tajemnic!
interaktywne prezentacje przykładowe tematy
Naukowe Lotto, czyli o przypadkowych odkryciach
Kim jest naukowiec? Czy trzeba mieć wykształcenie akademickie, aby badać i odkrywać? Czy aby na pewno wielkie umysły tego świata zawsze wiedzą, co robią? Poznacie przełomowe odkryciach naukowców–amatorów, samouków, którzy dzięki ponadprzeciętnej ciekawości świata dołożyli cegiełkę do rozwoju nauki. Przybliżymy także sylwetki sławnych naukowców, którzy swoich najznamienitszych odkryć dokonali… przypadkiem! Przekonamy was, że czasem za epokowymi wynalazkami stoją nie lata żmudnych badań, lecz łut szczęścia. Podczas interaktywnych warsztatów będziemy mieli okazję przeprowadzić szereg eksperymentów z dziedziny chemii, biologii i fizyki, które udowodnią, że każdy może być odkrywcą!
jak oni to robią? efekty mikro i makro w filmach
Jakich trików używa się na planach filmowych, aby ukazać nierzeczywistą skalę postaci czy scenografii? Jakie efekty specjalne wykorzystano do wykreowania wirtualnego świata, w takich filmach jak: „Władca pierścieni”, „Ant-man” czy „Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki”. Podczas zajęć pasjonaci kina wprowadzą was w świat iluzji srebrnego ekranu. Przekonacie się, że perspektywa i kinematografia to najlepsze przyjaciółki, a postęp w nauce niejednokrotnie umożliwił reżyserom realizację nawet najbardziej szalonych wizji. Udowodniamy, że filmowcy sprzed ery efektów cyfrowych musieli wykazać się nie lada pomysłowością, aby nakręcić wymarzoną scenę. Nie zabraknie również naukowego pub quizu!
warsztaty przykładowe tematy
smakowite chwastowisko
Jadalne chwasty oraz kwiaty, takie jak: pokrzywa, nasturcja czy bratek, szturmem podbijają podniebienia gości ekskluzywnych restauracji. Podczas botanicznych dociekań poznamy, które z roślin, powszechnie uważanych za niejadalne, są nie tylko smaczne, ale i niezwykle odżywcze. Zastanowimy się również, w jaki sposób wprowadzić chwasty do naszego codziennego menu.
fizyka muzyki
Muzyka potrafi pobudzać najczulsze struny ludzkiej duszy, jest formą artystycznego wyrazu i komunikacji. Jednak żaden meloman nie mógłby cieszyć uszu dźwięcznymi melodiami, gdyby nie nauka! Czym jest dźwięk z czysto naukowego punktu widzenia? Ile fizyki kryje się w muzyce oraz jakimi parametrami możemy ją opisać? Spojrzycie na melodie przez pryzmat nauki, by poznać figury Chladniego, przesłać dźwięk światłem oraz zbadać pudło rezonansowe. Sprawdzamy, czy przy pomocy dźwięku można „narysować” ciekawe wzory na ścianie oraz czy jesteśmy w stanie słyszeć… własnym łokciem!
spotkanie integracyjne przykładowe tematy
poradnik survivalu dla opornych
Wyobraźcie sobie, że świat, który znamy, ulega zagładzie. Nie ma prądu, internetu, cywilizacje przestają istnieć. Co robić? Jakie wyzwania stawia przed człowiekiem życie w postapokaliptycznym świecie? Przy pomocy tylko kilku wskazówek, podzieleni na wyspecjalizowane drużyny, poszukamy sposobów na przetrwanie w ekstremalnych warunkach. Jak rozpoznać, która z dziko rosnących roślin jest jadalna? Jak radzić sobie z higieną bez dostępu do mydła? Czym zastąpić baterie? Z tymi oraz szeregiem innych wyzwań zmierzycie się podczas survivalowych warsztatów!
w krainie suchego lodu
Świąteczna atmosfera sprzyja integracji pracowników i ich rodzin. Edukatorzy CNE zapraszają do wspólnej zabawy, podczas której pokażą szereg naprawdę mroźnych doświadczeń! Uczestnicy warsztatów, samodzielnie, wykonują widowiskowe eksperymenty z suchym lodem oraz poznają właściwości ciekłego azotu. Jak wytworzyć mgłę w kilka sekund? Czym jest suchy lód? Czy można zamknąć mgłę w bańce? Wszystko to przy dźwiękach ulubionych, świątecznych melodii.
Dział Wydarzeń i Programów Naukowych
kontakt Ewelina Flis, [email protected], 504 252 649