Odkryjcie razem z nami niesamowity świat przyrody i nauki! Już od soboty 27 kwietnia w Experymencie czekają na Was niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. Majówka w Centrum Nauki Experyment to idealna okazja do nauki i zabawy. Od 27 kwietnia do 5 maja jesteśmy dla Was otwarci codziennie – od poniedziałku do piątku (również 1 i 3 maja) między 09:00 i 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00. Sprawdźcie szczegóły atrakcji przygotowanych przez nas na ten czas!
Pokazy naukowe w CNE
Od fascynujących eksperymentów, poprzez kosmiczne podróże, tajniki fizyki, do magicznych zaklęć – majówka w Experymencie zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Pokazy naukowe przeprowadzone przez naszych edukatorów będą odbywać się od 1 do 5 maja codziennie o godz. 11:45 oraz 14:45. Udział w pokazach jest możliwy w ramach biletu wstępu na wystawy Experymentu.
Po kliknięciu w znak ▶ rozwiniecie szczegóły pokazów.
1 maja, środa – To, co w nauce najlepsze!
Majówkę zaczniemy od tego, co w nauce najlepsze! Rozwiązywanie skomplikowanych problemów, czy odkrywanie nieznanych nam dotąd informacji – to tylko kilka powodów, dlaczego nauka nas tak ciekawi. Istnieje jeszcze jeden powód, który sprawia nam ogromną radość i satysfakcję – eksperymenty! Olgierd przygotował wiele wyjątkowych eksperymentów, by Was zaskoczyć, zadziwić i zafascynować. Nie zabraknie zimnych temperatur, zmian koloru czy dużej ilości dymu.
prowadzący Olgierd Jastrzębski
2 maja, czwartek – Podróż z centrum Ziemi aż do gwiazd
Poprzez zabawne i często zaskakujące eksperymenty nasze zagraniczne wolontariuszki pokażą wybrane zjawiska zachodzące na Ziemi. Czy kiedykolwiek chcieliście zobaczyć erupcję wulkanu? Przelecieć przez chmury? Podziwiać gwiazdy w ciągu dnia? Przyjdźcie i dołączcie do naszego pokazu w Experymencie i wspólnie z nami wykonajcie te ekscytujące doświadczenia!
prowadzące Camilla Carbonero, Gwenaelle Derrien, Yulia Potié (wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski)
3 maja, piątek – Skrzynia moment
Wciąż słyszymy o życiu w ciągłym pędzie; o braku momentu dla siebie; nosimy na ramionach ciężar ponad siły… Ale ile można? Jeśli też lubicie „czepiać się” słówek, to zajrzyjcie pod wieko tajemniczej skrzyni i zdobądźcie arsenał do czepiania. Poznacie wspomniane wyżej pojęcia od innej, bardziej naukowej strony – odkrywając, jak definiuje je dziedzina fizyki – mechanika! Pędy, momenty, ramiona i dźwignie – sprawdzimy, jak dzięki nim unieść olbrzymi ciężar, dlaczego zakręcone ciało może być bardziej stabilne i dlaczego pomidorówka w autobusie to raczej zły pomysł.
prowadzący Ignacy Gawrysiak
4 maja, sobota – Magia nauki
Jaka jest różnica pomiędzy magikiem a naukowcem? Doświadczony magik nigdy nie zdradza sekretów swoich sztuczek, a doświadczony naukowiec zawsze musi być w gotowości, aby rzetelnie wytłumaczyć swój eksperyment. Podczas pokazu zobaczycie kilka doświadczeń, które, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się magią, w rzeczywistości są efektem naukowej wiedzy. Wspólnie spróbujemy przemienić jedną barwę w inną, czy też zmienić wielkość przedmiotów. Przetestujemy również wytrzymałość napięcia powierzchniowego.
prowadząca Klaudia Tajthi
5 maja, niedziela – Wiosna, ach to Ty!
„Zapachniało, zajaśniało, wiosna – ach to Ty” śpiewał Marek Grechuta. Ta długo wyczekiwana pora roku wprowadza szeroką gamę kolorów do naszego życia. Tego dnia zaczerpniemy inspirację z bogactwa barw otaczającej nas przyrody i wykonamy kilka naukowych doświadczeń. Zmienimy kompozycję kwiatów za pomocą reakcji chemicznej, a także w naukowy sposób odróżnimy kwiaty sztuczne od prawdziwych oraz odtworzymy w probówce kolory bzu, niezapominajek czy kaczeńców.
prowadząca Klaudia Rychcik
Wstęp na pokazy jest dostępny w ramach biletu wstępu na wystawy CNE.
Majówkowe warsztaty dla rodzin
Dla rodzin poszukujących wspólnej, edukacyjnej zabawy przygotowaliśmy biologiczne WARSZTATY RODZINNE. Zajęcia są prowadzone w dwóch wersjach wiekowych, by wszyscy entuzjaści nauki mogli w pełni doświadczyć frajdy poznawania organizmów żywych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu oraz przygotować mikroskopowe preparaty. Każdy mały naukowiec zabierze do domu przygotowaną przez siebie sadzonkę, a wypełnione doświadczeniami warsztaty zakończymy interaktywną grą o zwierzętach. Szczegóły warsztatów dla rodzin znajdziecie pod kaflami poniżej!