Polska Akademia Dzieci – wykład 5. W świecie musicalu
Powraca #PolskaAkademiaDzieci! Dziś swój wykład przedstawi Robert, który poza pracą w Experymencie, jest również studentem Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej oraz początkującym aktorem! I dlatego w tym filmie przeniesiemy się do kolorowego i rozśpiewanego świata musicali! Poznacie też trochę kulis pracy aktora! Zobaczcie sami! A pod filmem czas na zadanie domowe i kilka ciekawostek!
.
Zadanie domowe: Stwórzcie swój własny, mały musical. Przygotujcie muzykę, kostiumy i scenografię oraz przedstawcie sztukę dla swoich rodziców lub znajomych!
Ciekawostki!
- Największy Teatr Muzyczny w Polsce
Jak myślicie, w którym polskim mieście znajduje się największy Teatr Muzyczny? Warszawa? Kraków? Nie! Największym jest ten w Gdyni, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. W jednym budynku mieszczą się trzy sceny z łączną liczbą 1580 miejsc na widowni. - Polski musical na Broadwayu
Broadway jest kolebką musicalu, oczy całego świata musicalowego śledzą wszystkie wydarzenia, które się tam odbywają, a musicale tam wystawiane często zdobywają światową sławę. Broadway to zespół teatrów mieszczący się przy ulicy Broadway w Nowym Yorku. Polska również zapisała się na kartach historii Broadwayu z musicalem Metro w reżyserii Janusza Józefowicza. Metro wystawiono na scenie Minskoff Theatre na Broadwayu w 1992 roku. - Oscary dla musicalu
Marzeniem każdego aktora jest dobrze wszystkim znana złota statuetka przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej – Oscar. Aktorzy musicalowi też mają swojego Oscara – Tony Award. Nagroda Tony przyznawana jest od 1947 roku podobnie jak w przypadku jej filmowego odpowiednika wszystkim twórcom związanym z musicalem. Gala wręczenia Tony Award dzięki transmisji telewizyjnej co roku budzi wiele emocji i dostarcza wielu wrażeń widzom na całym świecie. - Chciałabyś/chciałbyś zagrać drzewo?
W wielu filmach czy serialach pojawia się motyw przedstawiań szkolnych, a w nich zawsze znajduje się przynajmniej jedno dziecko zmuszone do grania drzewa, krzaka lub kamienia. A co gdybyśmy Wam powiedzieli, że studenci szkoły aktorskiej chętnie podejmowali się takich zadań? Co więcej, dzisiaj są uznanymi aktorami! Kiedy w Gdyni wystawiano musical Shrek, jednym z elementów scenografii były drzewa, które poruszały się po scenie. Za ruch każdego drzewa byli odpowiedzialni aktorzy, a najczęściej studenci Studium Wokalno-Aktorskiego ukryci w pniach. Dzięki takiemu rozwiązaniu las w Shreku robił ogromne wrażenie, a animujący go studenci – dzisiaj uznani aktorzy z ogromną radością wspominają ten czas.