Oj, potrafi zrobić się chłodno na zewnątrz! Na szczęście mamy silnego sprzymierzeńca w walce z zimnem! To… nasze ciało! Ale jak właściwie organizm chroni nas przed wychłodzeniem?
Ciało człowieka jest wyposażone w kilka mechanizmów, które pozwalają mu utrzymać stałą temperaturę, pomimo zmian warunków otoczenia. Dzięki nim nawet w temperaturze 13° jesteśmy w stanie utrzymać odpowiednią ciepłotę ciała, bez dodatkowego okrycia przez dłuższy czas. Za wszystkie te mechanizmy odpowiada część mózgu, którą śmiało możemy nazwać naszym wewnętrznym termostatem – to ośrodek termoregulacji w podwzgórzu. Jak to się dzieje? Sprawdźcie sami – pisze o tym Vasileios, którego poznaliście w sobotę! #fabrykaświętegomikołaja
❤️ Nasze naczynia krwionośne mogą się zwężać, dzięki czemu mniej ciepła ucieka przez skórę.
↗ Poziom adrenaliny i noradrenaliny we krwi wzrasta. Powoduje to przyspieszenie metabolizmu komórkowego, co sprawia, że nadmiar pożywienia zostaje spalony, by dostarczyć ciału więcej ciepła.
? Gdy jest zimno, nasze ciało potrzebuje więcej energii, aby utrzymać odpowiednią temperaturę. Dlatego w mroźnym klimacie możemy zjeść więcej, nie obawiając się o obwód brzucha!
☃ Gdy jest nam zimno, mamy dreszcze. To nic innego, jak mimowolne skurcze mięśni szkieletowych, które w ten sposób pomagają nam utrzymać temperaturę ciała.
? Gęsia skórka! W ten sposób też chronimy się przed zimnem! Może niezbyt skutecznie, bo nasze “futerko” nie jest wyjątkowo imponujące, ale… niezła próba, organizmie! Gęsia skórka jest wywołana skurczami mięśni przywłosowych, co powoduje uniesienie się włosków na ciele, pomiędzy którymi zbiera się powietrze, blokując “ucieczkę” ciepła z organizmu.
? Gdy jest nam bardzo zimno, zaczynamy, mniej lub bardziej świadomie, tupać, podskakiwać i wykonywać inne przedziwne ruchy. To przychodzi zupełnie naturalnie, niemal jak na sygnał wysłany przez nasz organizm. I tak właśnie jest – dostajemy informację, że jest nam zimno i zaczynamy na nią podświadomie reagować.
? Zwijanie się w kulkę lub chowanie głowy między ramiona to naturalne reakcje na zimno. W ten sposób zmniejszamy powierzchnię ciała, która jest wystawiona na chłód.
Dlatego nie musicie się martwić, Wasze ciało zrobi wszystko, by ochronić Was podczas zimnych dni! Ale nie zapomnijcie też o założeniu ciepłej kurtki i piciu ciepłej herbaty!