? Msza Koguta (Misa de Gallo) – latynoski odpowiednik Mszy Pasterskiej (pasterki) odprawianej po godzinie 22 lub 24 w Wigilię Bożego Narodzenia. Msza ma charakter podniosły, ale również rodzinny. Towarzyszą jej m.in. inscenizacje narodzin Chrystusa, wspólne fetowanie, pokaz sztucznych ogni, składanie życzeń, a na koniec kolacja. Tradycja kultywowana na Półwyspie Iberyjskim, w Ameryce Południowej, a nawet na Filipinach. Co ciekawe, na tych azjatyckich wyspach Misa de Gallo jest tylko zwieńczeniem cyklu dziewięciu Mszy Simbang Gabi, które odprawiane są codziennie od 16 grudnia.
? Boże Narodzenie na rolkach – wyobrażacie sobie przyjazd do kościoła na rolkach, w dodatku w końcówce grudnia? Taki właśnie zwyczaj jest praktykowany w Wenezueli! Mieszkańcy Caracas, stolicy kraju, w Wigilię Bożego Narodzenia zakładają rolki i przyjeżdżają na nich do kościołów, dodatkowo odświętnie się ubierając. W tym czasie ruch samochodowy jest zamykany. Biorąc pod uwagę, że dziś w Caracas jest +26 stopni Celsjusza, jesteśmy w stanie uwierzyć, że Wenezuelczycy nie marzną, nawet pędząc na rolkach w grudniową noc.
? Świąteczne piniaty (piñata) – zabawa ludowa, osadzona w tradycji świąt Bożego Narodzenia, która zdobyła tak dużą popularność, że dziś jest organizowana także przy okazji urodzin. Ma korzenie przedkolonialne – dawny obyczaj indiański został połączony z nauką kościoła w Meksyku, choć piniaty są dziś popularne również w innych krajach latynoamerykańskich. Zabawy odbywają się już na 9 dni przed Bożym Narodzeniem – jest to czas spotkań rodzinnych. O co chodzi w tym zwyczaju? Jedna osoba, najczęściej dziecko, chwyta za kij i tym kijem ma za zadanie rozbić zdobną, kartonową figurkę, wypełnioną słodyczami lub owocami. A to, co wypadnie ze środka, jest błyskawicznie zbierane przez maluchów!