ZDALNY EXPERYMENT – odc. 47. Poszukiwania fałszywej monety
W najnowszym odcinku serii #zdalnyexperyment zapraszamy do rozwiązania zagadki logicznej! Wcielacie się w rolę wybitnego matematyka, który za podważanie decyzji króla, został strącony do lochów. Pewnego dnia król wyciąga jednak do Was rękę, gdyż potrzebuje Waszej pomocy. Dostajecie zadanie, w którym, wśród dziesięciu niemal identycznych monet, musicie odnaleźć tę jedną – fałszywą. Do dyspozycji macie jedynie wagę szalkową i marker, więc zadanie nie będzie proste. Król już się niecierpliwi, więc… do dzieła!
Mamy dla Was również wyjaśnienie rozwiązania, gdy w pierwszym kroku szalki nie wskażą na równowagę! Przeczytajcie dopiero po obejrzeniu filmu!
Jeśli podczas pierwszego ważenia monet szalki nie pozostają w równowadze, postępujemy następująco:
1) Pierwsze ważenie: oznaczamy cięższe monety symbolem „+”, a lżejsze symbolem „-„. Pozostałe, niezważone monety oznaczamy symbolem „0”, bo wiemy, że fałszywa moneta znajduje się już na wadze (inaczej nie byłoby nierównowagi szalek).
2) Drugie ważenie:
- zdejmujemy z szali z „plusikami” 3 monety i zostawiamy na niej 1 monetę z „plusikiem”,
- zdejmujemy z szali z „minusikami” 3 monety i zostawiamy na niej 1 monetę z „minusikiem”
- na szali z 1 monetą z „plusikiem” kładziemy 3 monety z „minusikami”
- na szali z 1 monetą z „minusikiem” kładziemy 3 monety z symbolem „0”
- ważymy monety.
Czego możemy się teraz spodziewać?:
A) Jeśli szalka z 1 monetą z „plusikiem” i 3 monetami z „minusikami” jest cięższa, to oznacza, że fałszywą monetą jest – albo jedyna moneta z „plusikiem” na tej szalce, albo jedyna moneta z „minusikiem” na drugiej szalce.
Wtedy:
3) Trzecie ważenie: bierzemy którąkolwiek z tych dwóch monet (albo tę z „plusikiem”, albo tę z „minusikiem”) i kładziemy ją na jednej szalce. Na drugiej szalce kładziemy dowolną monetę z symbolem „0”. Jeśli ważą tyle samo, fałszywa jest ta moneta, której teraz nie ważyliśmy. Jeśli szalki nie są w równowadze, fałszywa jest ta moneta, którą właśnie przeciwstawiliśmy monecie oznaczonej symbolem „0”.
B) Jeśli szalka z 1 monetą z „plusikiem” i 3 monetami z „minusikami” jest lżejsza, to oznacza, że któraś z tych trzech monet z „minusikami” jest fałszywa.
Wtedy:
3) Trzecie ważenie: na jednej szalce kładziemy jedną monetę z „minusikiem”, na drugiej szalce kładziemy drugą monetę z „minusikiem”. Jeśli waga pozostaje w równowadze – fałszywa jest ta moneta z „minusikiem”, której nie ważyliśmy. Jeśli zaś szalki nie pozostają w równowadze, fałszywa jest ta moneta, która była lżejsza (szalka, na której była położona „poszła w górę”).