Dodane 14/04/25
5 minut czytania
11 kwietnia załoga Experymentu świętowała odwiedziny trzymilionowego gościa. Szczęśliwymi odwiedzającymi byli Pan Piotr i Pani Katarzyna wraz z dwójką dzieci.
Z tej wyjątkowej okazji odbyła się specjalna sesja zdjęciowa i doświadczenia chemiczne na scenie CNE, które zaskoczyły i ucieszyły rodzinę z Płocka. Experyment przygotował także zestaw zaproszeń na swoje wystawy i wydarzenia w 2025 roku. Wręczył upominki od Miasta Gdynia, partnerów naukowych i kulinarnych.
– Niesamowite uczucie, jesteśmy pod ogromnym wrażeniem – cieszy się Pani Kasia – przyjechaliśmy tutaj, nie myśląc, że cokolwiek nas spotka, a tu jeszcze taka niespodzianka.
Wystawy jako punkt wyjścia
– Po kilku latach funkcjonowania Experymentu, czyli centrum nauki dla dzieci i uczniów i rodzin, zdecydowaliśmy się wprowadzić fundamentalne zmiany – Experyment ma być miejscem, w którym każdy, bez względu na wiek, zainteresowania czy kompetencje znajdzie coś ciekawego i wartościowego. Otworzyliśmy szeroko drzwi dla lokalnej społeczności, turystów, dla otoczenia naukowego i edukacyjnego, dla pasjonatów nauki i dla laików – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektorka CNE. – Zwiększyliśmy różnorodność i liczbę naszych działań i zaadresowaliśmy je do rożnych, także nowych grup społecznych – dorosłych, studentów, naukowców, seniorów, realizując ideę promowania nauki przez całe życie. I to był strzał w dziesiątkę – nasi zwiedzający odpłacili się nam przywiązaniem, zaciekawieniem i masowym uczestnictwem w naszych programach.
Więcej działań, więcej publiczności
W naszej ofercie wystawowej pojawiły się oprowadzania z edukatorem, podwoiliśmy liczbę zajęć dla szkół, zbudowaliśmy specjalistyczne pracownie edukacyjne, zwiększyliśmy ofertę dla rodzin z dziećmi, gdzie obok WARSZTATÓW RODZINNYCH, pojawiły się warsztaty feryjne i wakacyjne, a co roku ponad 750 osób odwiedza nasz podczas Pomorskiej Nocy Naukowców. Zbudowaliśmy mocny program dla nauczycieli i edukatorów, w tym programy lojalnościowe. Przygotowaliśmy szereg programów edukacyjnych na temat profilaktyki uzależnień czy edukacji prośrodowiskowej, jak Akademia Edukatora Klimatu. Połączyliśmy siły z instytucjami gdyńskimi prowadząc projekt Gdynia w Klimacie. Rozpoczęliśmy bardzo pożądane cykle konferencji dla młodzieży – #StopFakeNews, #FutureSkillsZone czy też #Curiosity. Dorośli, po wielu latach i wielu wydarzeniach naukowych, jak NaukoweLove (750 uczestników każdego z nich), a także mniejszych formatach jak SCIENCE CAFE (moderowane dyskusje z naukowcami) CIEKAWI ŚWIATA (warsztaty i wykłady dla seniorów) czy cyklu Warsztaty dla dorosłych, zadomowili się w Experymencie. Dziś to nasza wierna i wdzięczna publiczność, która tak bardzo interesuje się światem.
Aktywne partnerstwo z otoczeniem
Środowisko nauki – trójmiejskie uczelnie i instytuty badawcze – widzą w Experymencie partnera do wielu działań popularyzatorskich. Jesteśmy aktywnym promotorem komunikacji naukowej, i to nie tylko w Trójmieście. Współpraca z uczelniami to dla Experymentu fundament działania. Bliskie relacje z Uczelniami Fahrenheita – Gdańskim Uniwersytetem Medycznym (GUMed), Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Gdańskim, Uniwersytetem Morskim w Gdyni i Akademią Marynarki Wojennej pozwalają angażować badaczki i badaczy, koła naukowe i studentów w agendę Experymentu. Najlepszym przykładem jest Pomorska Noc Naukowców, którą zainicjowaliśmy i przekonaliśmy partnerów do wspólnego działania.
Wielu naukowców i studentów trenuje w Experymencie umiejętności komunikacyjne, dyskutujemy z nimi o profesjonalizacji popularyzacji. Polem dla tych działań jest organizowany od 7 lat festiwal ScienceCom, który każdego roku przyciąga studentów, koła naukowe, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz akademików z wielu uczelni. Naukowe otoczenie CNE to także placówki badawcze. Kooperacja z Instytutem Oceanologii PAN w Sopocie, Instytutem Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie to nie tylko wspólne wydarzenia, ale także projekty nauki obywatelskiej, w które Experyment włącza odwiedzających i mieszkańców Gdyni.
Experyment współpracuje z gdyńską kulturą. Uczestniczy w licznych projektach Muzeum Miasta Gdyni (Polskie Projekty, Polscy Projektanci), Muzeum Emigracji (Late nite) czy Gdyńskiego Centrum Designu. Jesteśmy obecni na festiwalach, jak Open’er Festiwal, ale także na wernisażach wystaw muzealnych, np. w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Współpracujemy z gdyńskim sportem i środowiskiem filmowym, nie odmawiamy wsparcia wielu inicjatywom społecznym, jak działania w ramach SPILNO Gdynia czy wzruszające spotkania i warsztaty w jednej z placówek DPS.
Jesteśmy blisko gospodarki i uważnie obserwujemy rozwój morskiej energetyki wiatrowej, jądrowej czy rozwój branży cyfrowej. Spotkacie nas na wielu konferencjach gospodarczych, dzięki temu nawiązujemy wiele partnerstw i programujemy działania edukacyjne, które będą pomocne dla budowania kadry w naszym regionie.
Działamy ogólnopolsko i nie tylko
Experyment aktywnie współpracuje również z centrami nauki w Polsce w ramach Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN i w Europie poprzez sieć Europejskiego Stowarzyszenia Muzeów i Centrów Nauki ECSITE – zrzeszającą blisko 350 centrów nauki, muzeów i instytucji naukowych. Dzięki temu, w 2024 roku CNE pozyskało z ECSITE wystawę „CLEVERFOOD for everyone” – jako jedyne polskie centrum nauki. Tak jak wystawy stałe, jest ona punktem wyjścia dla warsztatów, prelekcji, pokazów i wydarzeń, które potrwają do 1 czerwca 2025 r.
– Trzymilionowy gość w Centrum Nauki Experyment w Gdyni to bardzo ważna sprawa – mówi zachwycona Oktawia Gorzeńska, wiceprezydentka Gdyni – oczywiście niezmiennie zapraszamy do CNE!
Najważniejsi są ludzie
– Prowadzenie tak szerokiej i różnorodnej działalności jest możliwe dzięki zespołowi Experymentu – mówi dyrektor Harackiewicz. – Ich, a właściwie nasz entuzjazm, silne zaangażowanie i przekonanie o wadze naszej pracy, energia i ciekawość, która nas popycha ku coraz to nowym świeżym pomysłom i możliwościom, daje ten wspaniały efekt – przeciętnie 250 000 odwiedzających rocznie. Jestem przekonana, że nasi goście czują tę niepohamowaną chęć dzielenia się pasją. Ja osobiście mam ciągły niedosyt. Przed nami widzę nowy potencjał i możliwości – dodaje.