Choć Pomorska Noc Naukowców dopiero we wrześniu, to działania zapowiadające to wyjątkowe wydarzenie rozpoczną się już w czerwcu! W gdyńskim Centrum Nauki Experyment i gdańskim Hevelianum ruszy cykl spotkań z uczniami ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pod hasłem Naukowcy w Szkołach (a dokładniej – w centrach nauki). Zaproszeni naukowcy będą nawiązywać interakcję z uczestnikami i prezentować naukę w atrakcyjnej formie, a także opowiadać o swojej codziennej pracy. Spotkania odbędą się w czerwcu 2024, a ich szczegóły znajdziecie poniżej!
Program spotkań w Experymencie
Świat fauny i flory w czasie zmian klimatycznych
Zmiany klimatyczne odczuwa nie tylko człowiek – są one wyzwaniem dla wszystkich organizmów żywych. Na zajęciach poznacie niezwykłe powiązania i zależności pomiędzy roślinami a zwierzętami. Gdzie można się schować, co można jeść, jak przenosić pyłek, a jak nasiona? Czy ściśle powiązane ze sobą gatunki mogą przeżyć bez swojego partnera i przystosować się do nadchodzących zmian? Co my, jako ludzie, możemy zrobić, by utrzymać bioróżnorodność naszej planety? Czy chodząc do szkoły możecie pomóc roślinom i zwierzętom wokół nas? Przekonajcie się podczas spotkania z Cecilem Barabaszem!
prowadzenie Cecil Barabasz – student biologii z zawodu, botanik i ekolog z zamiłowania. Jego badania skupiają się na sieciach relacji symbiotycznych między roślinami, zwierzętami i grzybami, ale jego zainteresowania naukowe zapuszczają swoje macki również w dziedziny matematyki, kognitywistyki, czy sztucznej inteligencji. Marzeniem Cecila jest prowadzić badania na pograniczu wielu specjalizacji, poznawać ludzi, ekspertów z dziedzin mi obcych i łączyć nasze doświadczenie w celu lepszego zrozumienia otaczającego nas świata. W wolnych chwilach pochłania kolejne powieści z gatunku fantastyki naukowej, uprawia turystykę krajoznawczą, rośliny doniczkowe oraz drobne rękodzieło. Uwielbia czekoladę, koty i chabry w zbożu.
Wszystkie terminy dla klas 1-3 zostały zarezerwowane. Aktualnie istnieje możliwość zapisu wyłącznie dla klas 7-8 i ponadpodstawowych w dniu 12.06. Dziękujemy za zainteresowanie!
termin 04.06.2024, godz. 09:00, 10:30 i 12:00
czas 60 minut
dla kogo uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych
Klimat i morze – czyli wielkie zmiany
Światowy ocean zajmuje blisko ¾ powierzchni Ziemi. Jest środowiskiem, w którym zachodzą kluczowe procesy stabilizujące warunki na całej planecie i stanowi dom dla ogromnej liczby gatunków. Jednocześnie jest to ostatnia tak słabo poznana część naszej planety. Zmiany zachodzące dziś w oceanie mają coraz większy wpływ na funkcjonowanie cywilizacji i tylko od ich zrozumienia zależy to, czy w przyszłości podjęte będą właściwe działania, mające na celu złagodzenie skutków procesów wynikających z globalnego ocieplenia. Podczas wykładu poznacie procesy odpowiedzialne za łączność między systemem klimatycznym i oceanem. Zgłębicie proces transmisji ciepła i sprzężenia zwrotne – zarówno te, które stanowią termostat Ziemi, jak i te, które w związku z ludzką działalnością obecnie wzmacniają efekt cieplarniany. Podczas wykładu zapoznacie się z mechanizmem sterującym pogodą w Europie i jego zaburzeniami, a także zaznajomicie się ze zmianami, jakim ulega Morze Bałtyckie. Poznacie również spodziewaną przyszłość Bałtyku, analizując jego historię.
prowadzenie dr Tomasz Kijewski – członek zespołu Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk (IO PAN) w Sopocie. Dr Kijewski jest biologiem specjalizującym się w genetyce fauny morskiej oraz edukatorem. Jako współtwórca projektu „Ocean Zmian” https://oceanofchanges.com jest zaangażowany w działania edukacyjne, biorąc udział, bądź współorganizując, liczne festiwale i pikniki naukowe oraz warsztaty i wykłady dla młodzieży i dorosłych. Tomasz należy do zespołu redagującego i produkującego serię filmów „Niepodręcznik Oceaniczny” i jest autorem licznych publikacji naukowych i popularnonaukowych, także jako autor bloga rybanapiatek.wordpress.com.
Wszystkie terminy dla klas 4-6 zostały zarezerwowane. Aktualnie istnieje możliwość zapisu wyłącznie dla klas 7-8 i ponadpodstawowych w dniu 12.06. Dziękujemy za zainteresowanie!
termin 11.06.2024, godz. 09:00, 10:30 i 12:00
czas 60 minut
dla kogo uczniowie klas 4-6 szkół podstawowych
Inżynieria materiałowa przeciw zmianom klimatu
Globalne ocieplenie jest zagrożeniem mającym wpływ na funkcjonowanie całej naszej planety. Konsekwencjami wzrostu średnich temperatur są, między innymi, zmiany prądów morskich, podnoszenie się poziomu wód, zwiększona częstotliwość występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych czy pustynnienie. W niedługiej perspektywie część terenów zamieszkiwanych przez człowieka może stać się niezdatna do życia, co z kolei wywoła falę migracji w kierunku stref o umiarkowanym klimacie.
Większości z nas ekologia kojarzy się głównie z recyklingiem oraz odnawialnymi źródłami energii, jednak dbanie o środowisko zaczyna się dużo wcześniej, już na etapie projektowania i wytwarzania materiałów, z którymi mamy styczność na co dzień. Jak inżynieria materiałowa może przeciwstawiać się zmianom klimatu? Między innymi poprzez biodegradowalne opakowania na żywność, nowe, zaawansowane, materiały wykorzystywane w technologiach wodorowych czy ponowne wykorzystanie zasobów naturalnych. W ramach wykładu poznacie znaczenie inżynierii materiałowej w działaniach na rzecz ochrony środowiska.
prowadzenie dr inż. Iga Szpunar – doktorat obroniła na Wydziale Fizyki, Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, aktualnie związana z Wydziałem Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki. Od 10 lat zajmuje się prowadzeniem badań naukowych z pogranicza fizyki, chemii i inżynierii materiałowej, poszukując nowych materiałów dla technologii wodorowych. W tym czasie brała udział w realizacji trzech międzynarodowych projektów badawczych, realizowanych we współpracy z wiodącymi ośrodkami naukowymi z całego świata.
termin 12.06.2024, godz. 09:00, 10:30 i 12:00
czas 60 minut
dla kogo uczniowie klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych
Dla grup szkolnych, które zostaną zakwalifikowane do wzięcia udziału w wydarzeniu Naukowcy w szkole, dostępne będą bilety upoważniające do zwiedzania wystaw, w cenie 10 zł za ucznia/uczennicę (obowiązujące w dniu spotkania z naukowcem).
kontakt [email protected] | 512 493 716
————————
„Naukowcy w szkołach” to inicjatywa, która w ciągu najbliższych dwóch lat będzie wspierać bezpośrednie interakcje między naukowcami, nauczycielami szkół podstawowych i średnich oraz uczniami. Wymiany te pozwolą im lepiej zrozumieć wyzwania stojące przed europejskim społeczeństwem oraz zwiększą dostęp do nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki (STEAM) oraz do działalności badawczej. Działania „Naukowcy w szkołach” będą realizowane w ramach projektów Europejskiej Nocy Naukowców.
Regulamin wydarzenia Naukowcy w szkole oraz formularz zgłoszeniowy [PDF]
kontakt [email protected] | 512 493 716
Wydarzenie finansowane przez Unię Europejską w ramach projektu: „Pomorska Noc Naukowców: Europejskie wyzwania i misje bliżej obywateli” (NightMission).
|