Biologiczna majówka 2024 w Experymencie
Odkryjcie razem z nami niesamowity świat przyrody i nauki! Już od soboty 27 kwietnia w Experymencie czekają na Was niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. Biologiczna majówka w Centrum Nauki Experyment to idealna okazja do nauki poprzez fascynujące doświadczenia i niezwykłą zabawę. Od 27 kwietnia do 5 maja jesteśmy dla Was otwarci codziennie – od poniedziałku do piątku (również 1 i 3 maja) między 09:00 i 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00.
Pokazy naukowe w CNE
Od fascynujących eksperymentów, poprzez kosmiczne podróże, tajniki fizyki, do magicznych zaklęć – majówka w Experymencie zapowiada się nadzwyczajnie ciekawie. Nie zabraknie także powitania wiosny i analizy niesamowitej palety barw, którymi zachwyca nas natura. Pokazy naukowe przeprowadzone przez naszych edukatorów będą odbywać się od 1 do 5 maja codziennie o godz. 11:45 oraz 14:45.
Sprawdźcie poniżej, co przygotowaliśmy dla Was każdego dnia majowego weekendu. Tematyka jest różnorodna, więc jesteśmy pewni, że każdy entuzjasta nauki znajdzie dla siebie coś interesującego. Nie macie ulubionej dziedziny? Jeszcze lepiej! Dajcie się zachwycić naszym pokazom z zakresu fizyki, astronomii, alchemii oraz biologii. Wstęp na pokazy odbywa się w ramach biletu wstępu na wystawy Experymentu.
1 maja, środa – To, co w nauce najlepsze!
Majówkę zaczniemy od tego, co w nauce najlepsze. Odkrywanie nowej wiedzy, rozwiązywanie skomplikowanych problemów czy odkrywanie nieznanych nam obszarów – to tylko kilka powodów, dlaczego nauka nas tak ciekawi. Istnieje jeden element nauki, który sprawia nam ogromną radość i satysfakcję – eksperymenty! Olgierd użyje pełnej gamy spektakularnych eksperymentów, by Was zaskoczyć, zadziwić i zafascynować. Gwarantujemy Wam, nie zabraknie zimnych temperatur, zmian koloru czy dużej ilości dymu.
prowadzący Olgierd Jastrzębski
2 maja, czwartek – Podróż z centrum Ziemi aż po gwiazdy
Ziemia zachwyca pod wieloma względami i nawet te bardziej niebezpieczne zjawiska potrafią skupić na sobie wiele uwagi. Poprzez zabawne i zaskakujące eksperymenty, nasze zagraniczne wolontariuszki pokażą najbardziej niesamowite zjawiska naszej planety Ziemi… Czy kiedykolwiek chciałeś zobaczyć erupcję wulkanu? Przelecieć przez chmury? Podziwiać gwiazdy w ciągu dnia? Przyjdź i dołącz do naszego pokazu w Experyment, aby wziąć udział w naszej szalonej przygodzie!
prowadzące Camilla Carbonero, Gwenaelle Derrien, Yulia Potié (wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski)
3 maja, piątek – Skrzynia moment
Wciąż słyszymy o życiu w ciągłym pędzie; o braku momentu dla siebie; nosimy na ramionach ciężar ponad siły… Ile można? Lubicie się czepiać słówek? Zajrzyjcie pod wieko tajemniczej skrzyni i zdobądźcie arsenał do czepiania. Poznacie te pojęcia od weselszej strony – odkryjecie jak definiuje je dziedzina fizyki – mechanika? Pędy, momenty, ramiona i dźwignie – sprawdźmy jak dzięki nim unieść olbrzymi ciężar, dlaczego zakręcone ciało może być bardziej stabilne i dlaczego pomidorówka w autobusie to raczej zły pomysł. Otwórzcie tę Skrzynię Pandory [sic!] i ruszajmy razem w ten zakręcony pokaz naukowy w Experymencie.
prowadzący Ignacy Gawrysiak
4 maja, sobota – Magia nauki
Jaka jest różnica pomiędzy magikiem a naukowcem? Dobry magik nigdy nie zdradza swoich sztuczek, a dobry naukowiec musi potrafić wytłumaczyć swój eksperyment. Podczas pokazu zobaczycie kilka doświadczeń, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się magią. Jednak, jako naukowczyni, Klaudia nie przemilczy żadnych sekretów i otworzy przed wami tajniki nauki. Wspólnie spróbujemy przemienić jedną barwę w inną, czy też zmienić wielkość przedmiotów. Przetestujemy również wytrzymałość napięcia powierzchniowego.
prowadząca Klaudia Tajthi
5 maja, niedziela – Wiosna, ach to Ty!
„Zapachniało, zajaśniało, wiosna – ach to Ty” śpiewał Marek Grechuta. Ta długo wyczekiwana pora roku wprowadza szeroką gamę kolorów do naszego życia. Tego dnia zaczerpniemy inspirację z bogactwa barw otaczającej nas przyrody i wykonamy kilka naukowych doświadczeń. Zmienimy kompozycję kwiatów za pomocą reakcji chemicznej. W spektakularny sposób odróżnimy kwiaty sztuczne od prawdziwych oraz odtworzymy w probówce kolory bzu, niezapominajek czy kaczeńców.
prowadząca Klaudia Rychcik
Wstęp na pokazy jest w ramach biletu wstępu na wystawę.
Majówkowe warsztaty dla rodzin
Dla rodzin poszukujących wspólnej, edukacyjnej zabawy, przygotowaliśmy biologiczne warsztat rodzinne. Zajęcia są prowadzone w dwóch wersjach wiekowych, by każdy entuzjasta nauki mógł w pełni doświadczyć frajdy poznawania organizmów żywych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu oraz przygotować mikroskopowe preparaty. Każdy mały naukowiec zabierze do domu przygotowaną przez siebie sadzonkę, a wypełnione doświadczeniami warsztaty zakończymy interaktywną grą o zwierzętach.
Odkryjcie razem z nami niesamowity świat przyrody i nauki! Już od soboty 27 kwietnia w Experymencie czekają na Was niezwykłe atrakcje, w tym interaktywne warsztaty rodzinne i pasjonujące pokazy. Majówka w Centrum Nauki Experyment to idealna okazja do nauki i zabawy. Od 27 kwietnia do 5 maja jesteśmy dla Was otwarci codziennie – od poniedziałku do piątku (również 1 i 3 maja) między 09:00 i 18:00, a w weekendy od 10:00 do 19:00. Sprawdźcie szczegóły atrakcji przygotowanych przez nas na ten czas!
Pokazy naukowe w CNE
Od fascynujących eksperymentów, poprzez kosmiczne podróże, tajniki fizyki, do magicznych zaklęć – majówka w Experymencie zapowiada się nadzwyczaj ciekawie. Pokazy naukowe przeprowadzone przez naszych edukatorów będą odbywać się od 1 do 5 maja codziennie o godz. 11:45 oraz 14:45. Udział w pokazach jest możliwy w ramach biletu wstępu na wystawy Experymentu.
Po kliknięciu w znak ▶ rozwiniecie szczegóły pokazów.
1 maja, środa – To, co w nauce najlepsze!
Majówkę zaczniemy od tego, co w nauce najlepsze! Rozwiązywanie skomplikowanych problemów, czy odkrywanie nieznanych nam dotąd informacji – to tylko kilka powodów, dlaczego nauka nas tak ciekawi. Istnieje jeszcze jeden powód, który sprawia nam ogromną radość i satysfakcję – eksperymenty! Olgierd przygotował wiele wyjątkowych eksperymentów, by Was zaskoczyć, zadziwić i zafascynować. Nie zabraknie zimnych temperatur, zmian koloru czy dużej ilości dymu.
prowadzący Olgierd Jastrzębski
2 maja, czwartek – Podróż z centrum Ziemi aż do gwiazd
Poprzez zabawne i często zaskakujące eksperymenty nasze zagraniczne wolontariuszki pokażą wybrane zjawiska zachodzące na Ziemi. Czy kiedykolwiek chcieliście zobaczyć erupcję wulkanu? Przelecieć przez chmury? Podziwiać gwiazdy w ciągu dnia? Przyjdźcie i dołączcie do naszego pokazu w Experymencie i wspólnie z nami wykonajcie te ekscytujące doświadczenia!
prowadzące Camilla Carbonero, Gwenaelle Derrien, Yulia Potié (wykład w języku angielskim, z tłumaczeniem na język polski)
3 maja, piątek – Skrzynia moment
Wciąż słyszymy o życiu w ciągłym pędzie; o braku momentu dla siebie; nosimy na ramionach ciężar ponad siły… Ale ile można? Jeśli też lubicie „czepiać się” słówek, to zajrzyjcie pod wieko tajemniczej skrzyni i zdobądźcie arsenał do czepiania. Poznacie wspomniane wyżej pojęcia od innej, bardziej naukowej strony – odkrywając, jak definiuje je dziedzina fizyki – mechanika! Pędy, momenty, ramiona i dźwignie – sprawdzimy, jak dzięki nim unieść olbrzymi ciężar, dlaczego zakręcone ciało może być bardziej stabilne i dlaczego pomidorówka w autobusie to raczej zły pomysł.
prowadzący Ignacy Gawrysiak
4 maja, sobota – Magia nauki
Jaka jest różnica pomiędzy magikiem a naukowcem? Doświadczony magik nigdy nie zdradza sekretów swoich sztuczek, a doświadczony naukowiec zawsze musi być w gotowości, aby rzetelnie wytłumaczyć swój eksperyment. Podczas pokazu zobaczycie kilka doświadczeń, które, choć na pierwszy rzut oka mogą wydawać się magią, w rzeczywistości są efektem naukowej wiedzy. Wspólnie spróbujemy przemienić jedną barwę w inną, czy też zmienić wielkość przedmiotów. Przetestujemy również wytrzymałość napięcia powierzchniowego.
prowadząca Klaudia Tajthi
5 maja, niedziela – Wiosna, ach to Ty!
„Zapachniało, zajaśniało, wiosna – ach to Ty” śpiewał Marek Grechuta. Ta długo wyczekiwana pora roku wprowadza szeroką gamę kolorów do naszego życia. Tego dnia zaczerpniemy inspirację z bogactwa barw otaczającej nas przyrody i wykonamy kilka naukowych doświadczeń. Zmienimy kompozycję kwiatów za pomocą reakcji chemicznej, a także w naukowy sposób odróżnimy kwiaty sztuczne od prawdziwych oraz odtworzymy w probówce kolory bzu, niezapominajek czy kaczeńców.
prowadząca Klaudia Rychcik
Wstęp na pokazy jest dostępny w ramach biletu wstępu na wystawy CNE.
Majówkowe warsztaty dla rodzin
Dla rodzin poszukujących wspólnej, edukacyjnej zabawy przygotowaliśmy biologiczne WARSZTATY RODZINNE. Zajęcia są prowadzone w dwóch wersjach wiekowych, by wszyscy entuzjaści nauki mogli w pełni doświadczyć frajdy poznawania organizmów żywych. Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z budową mikroskopu oraz przygotować mikroskopowe preparaty. Każdy mały naukowiec zabierze do domu przygotowaną przez siebie sadzonkę, a wypełnione doświadczeniami warsztaty zakończymy interaktywną grą o zwierzętach. Szczegóły warsztatów dla rodzin znajdziecie pod kaflami poniżej!