Zapraszamy nauczycielki i nauczycieli na bezpłatne szkolenie w ramach specjalnej odsłony cyklu WARTO SIĘ SZKOLIĆ, które odbędzie się 5 października w Centrum Nauki Experyment.
Podczas warsztatów uczestnicy poznają najważniejsze mechanizmy zmian w środowisku morskim wynikających z globalnego ocieplenia. Warsztaty będą prowadzone na przemian w formie prelekcji i eksperymentów, uzupełniane prezentacjami ogólnodostępnych narzędzi multimedialnych. Materiał będzie podzielony na bloki tematyczne:
Bałtyk: wyjątkowość Morza Bałtyckiego, ewolucja Bałtyku, największe zagrożenia dla tego ekosystemu, działania krajów bałtyckich w celu ochrony tego środowiska.
Świat: Co wiemy o reakcji Oceanu na efekt cieplarniany (podnoszenie się poziomu wody, zakwaszenie, uwarstwienie)? Jak ludzie powinni przygotować się na te zmiany? Cele zrównoważonego rozwoju ONZ.
Rybołówstwo: Oddziaływanie gospodarki rybackiej na ekosystemy – kiedyś i dziś (przykłady dobrych i złych praktyk). Dyskusja na temat sposobów radzenia sobie z nadmierną eksploatacją zasobów ryb.
Podczas szkolenia uczestnicy dowiedzą się również, jak w interesujący sposób wykorzystać eksponaty wystawy CNE, by zaciekawić i zainspirować uczniów do samodzielnego poszerzania wiedzy z zakresu ekologii i ochrony środowiska.
Każdy uczestnik otrzyma bezpłatny pakiet materiałów dydaktycznych oraz zaświadczenie potwierdzające udział w szkoleniu.
podczas szkolenia
- zdobędziecie kompleksową wiedzę na temat Morza Bałtyckiego oraz zmian zachodzących w środowisku morskim
- poznacie wybrane techniki użyteczne w projektowaniu lekcji poświęconych edukacji ekologicznej oraz edukacji morskiej
- poznacie ciekawe eksperymenty, które można wykorzystać podczas swoich lekcji
- uzyskacie możliwość wymiany doświadczeń z innymi uczestnikami warsztatu
- nauczycie się, jak przekazać trudne treści w atrakcyjnej formie
termin 5 października 2023 r.
miejsce Centrum Nauki Experyment
czas trwania 5 godz. | 12:00-17:00
dla kogo nauczyciele kl. 6-8 szkół podstawowych oraz nauczyciele szkół ponadpodstawowych
liczba miejsc ograniczona – szkolenie przeznaczone dla 25 osób
prowadzący szkolenie dr Tomasz Kijewski, biolog, popularyzator, edukator, pracuje w Instytucie Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, w Pracowni Badania i Edukacji o Klimacie i Oceanach; autor i współautor publikacji naukowych i popularnonaukowych, bloger (rybanapiątek.wordpress.com), jeden z animatorów projektu oceanofchanges.com
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu organizowanego przez CNE ,,CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.