Wydarzenie archiwalne. Zapraszamy do aktualnych wydarzeń.
Powietrze. Oddychamy nim od kilkunastu do kilkudziesięciu razy na minutę. Czy nie powinno nam zatem zależeć, żeby było ono jak najczystsze? Jednak czy robimy wszystko, aby takie się stało? Jakość mieszanki gazów, którą oddychamy jest niezwykle istotna dla naszego stanu zdrowia. Sprawdźmy, jak o nią dbać już 24 września w Experymencie!
Wykład „Jakość powietrza w Trójmieście”
Jakość powietrza ma duże znaczenie dla naszego zdrowia, dlatego podczas wykładu przybliżymy, jakie są źródła emisji zanieczyszczeń powietrza oraz wskażemy główne zanieczyszczenia powietrza. Opowiemy, jak wygląda monitoring powietrza w aglomeracji trójmiejskiej oraz przedstawimy stan jakości powietrza Sprawdzimy również, jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie oraz jak możemy o to powietrze dbać.
prowadzenie dr Michalina Bielawska, dyrektor Fundacji ARMAAG (Fundacja „Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Gdańsk-Gdynia-Sopot”)
wiek dla każdego
termin 24.09.2023 | godz. 12:00
miejsce scena CNE
bilety w cenie wstępu na wystawy
Wykład „Woda-Powietrze-My: o interakcjach i połączeniach”
Wszystko jest połączone i cykliczne. Powietrze, woda i my. Interakcje pomiędzy powietrzem i wodą są złożonymi, wysoce nieliniowymi procesami. Relacja między atmosferą a oceanem jest kluczowym elementem systemu klimatycznego. Wymiana pędu, ciepła, wilgotności i masy wpływa na obieg energii, wody i węgla, a także skład biochemiczny i chemiczny zarówno w atmosferze, jak i oceanie. W trakcie Dnia Czystego Powietrze opowiemy o tym, w jaki sposób woda i powietrze są połączone, jak zmiany klimatu wpływają na Bałtyk, gdzie w tym całym splątaniu występujemy my – ludzie – i co możemy robić, żeby pomóc Bałtykowi.
prowadzenie Olga Sarna, Prezeska Zarządu Fundacji MARE
wiek dla każdego
termin 24.09.2023 | godz. 14:00
miejsce scena CNE
bilety w cenie wstępu na wystawy
Warsztaty ,,CO2 z tym powietrzem?”
Wszyscy jesteśmy otoczeni atmosferą. W niej toczy się nasze życie, do niej też emitujemy zanieczyszczenia wynikające z naszej ludzkiej działalności. Jedno to dwutlenek węgla, którego tylko w zeszłym roku wpompowaliśmy do atmosfery ponad 35 mld ton! Inny aspekt to zanieczyszczenia powodujące powstanie smogu. Skutkami są pogłębiający się kryzys klimatyczny i problemy zdrowotne dla naszych organizmów. Co zatem powinniśmy robić, aby ograniczyć produkcję związków zagrażających nie tylko naszemu zdrowiu, ale też otaczającej nas przyrodzie? Podczas warsztatów przetestujemy powietrze i sprawdzimy doświadczalnie, co z nim bywa nie tak!
podczas powietrznych warsztatów dowiecie się m.in.:
- jak powstaje dwutlenek węgla i jakie ma właściwości
- czym jest smog i dlaczego jest niebezpieczny
- jakiego rozmiaru pyły są szczególnie niebezpieczne dla naszego organizmu
- co jest źródłem zanieczyszczeń powietrza
wiek dla każdego
termin 24.09.2023 | godz. 10:00-17:00
miejsce wystawy CNE
bilety w cenie wstępu na wystawy
Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu organizowanego przez CNE ,,CO2 z tym powietrzem? Edukujemy ekologicznie w Gdyni” finansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.