11 października rusza kolejny semestr CIEKAWYCH ŚWIATA, czyli cyklu wykładów popularnonaukowych dla seniorów, połączonych z tematycznymi warsztatami. Spotykać się będziemy co miesiąc, aż do stycznia 2024 roku!
Fizyka w medycynie
Rozwój medycyny pozwala nam żyć coraz dłużej oraz zwalczać nieuleczalne wcześniej choroby. Wydawałoby się, że postęp ten zawdzięczamy jedynie naukom z pogranicza biologii i chemii. Nic bardziej mylnego! Rozwój badań diagnostycznych oraz niektórych metod obrazowania nie byłby możliwy, gdyby nie fizyka. Podczas spotkania odkryjemy m.in. mechanizmy odpowiadające za możliwość bezinwazyjnego zajrzenia do wnętrza organizmu. Które materiały blokują promieniowanie rentgenowskie? Czym jest badanie tomografem z kontrastem? Jak działa rezonans magnetyczny? Na czym polega badanie USG? Jaką rolę w planowaniu radioterapii odgrywa fizyk medyczny? Na wszystkie z tych pytań odpowiemy już w styczniu!
prowadzenie Klaudia Tajthi
termin 10.01.2024, godz. 12:00 | 12.01.2024, godz. 10:00
MINIONE WYDARZENIA
Uśmiech! *PSTRYK*
Od renesansowego portretu do selfie telefonem, który sam „upiększa” nas z pomocą sztucznej inteligencji – ludzie od prehistorii szukali sposobu na utrwalenie obrazu świata takim, jakim go widzą. Zajrzymy w karty historii, by poznać krętą drogę rozwoju fotografii, usianą nieoczekiwanymi odkryciami z różnych dziedzin nauki, która poprowadzi na granicy technologii a sztuki. Poznamy działanie aparatów, które możemy znaleźć w naszych telefonach, by w końcu stanąć twarzą w twarz z coraz szerzej spotykanym zagrożeniem świadomego zafałszowania obrazu uchwyconego w obiektywie za pomocą deepfake’ów.
prowadzenie Ignacy Gawrysiak
termin 11.10.2023, godz. 12:00 | 13.10.2023, godz. 10:00
W świecie kwantów
Gdyby zapytać starożytnego myśliciela, z czego zbudowany jest świat, odpowiedziałby, że z małych, niepodzielnych elementów zwanych atomami. Obecnie wiemy, że atom wcale nie jest taki niepodzielny. Składa się np. z neutronów i protonów, a te zbudowane są z kwarków – elementarnych cząstek tak małych, że długo czekały na swoje odkrycie. Niektóre z nich mają interesujące nazwy, takie jak kwark dziwny lub powabny. Co wyróżnia tajemniczy bozon Higgsa? Czym jest cząstka „duch” i jak ją „złapać”? Jak powstaje światło? Podczas wykładu odpowiemy na te i wiele innych pytań. Nie zabraknie również kilku informacji o ośrodku badawczym CERN, który zajmuje się badaniem najmniejszych elementów Wszechświata.
prowadzenie Klaudia Tajthi
termin 08.11.2023, godz. 12:00 | 10.11.2023, godz. 10:00
Dietetyczna prasówka
“Droga pani z telewizji […] Jak żyć, w co wierzyć, co jeść – dzięki pani już wiem” – śpiewała Małgorzata Ostrowska. Niestety w środkach masowego przekazu informacje z zakresu dietetyki są dość często udzielane w sposób nierzetelny i tendencyjny. Nasuwa się pytanie – jak odnaleźć się w gąszczu półprawd, fałszywych twierdzeń i nieporozumień? Podczas zajęć przyjrzymy się, czym “karmią” nas media oraz wskażemy granicę między faktami naukowymi a pseudonauką. Na tapet weźmiemy m.in. zawartość pestycydów w warzywach, antybiotyków w mięsie, rtęci w rybach i hormonów w mleku. Poruszymy również temat soi i jej wpływu na gospodarkę hormonalną u mężczyzn i kobiet. Wspólnie orzekniemy także, czy ziemniaki są winne zarzucanego im czynu, tj. powodowania otyłości.
prowadzenie Klaudia Rychcik
termin 13.12.2023, godz. 12:00 | 15.12.2023, godz. 10:00