Spektroskopia – jeśli to pojęcie brzmi dla Was trochę tajemniczo, to za chwilę się to zmieni! Zbyszek i Klaudia objaśnią to pojęcie, ale też pokażą kilka barwnych doświadczeń, w których zobaczycie, jak pierwiastki wpływają na kolor światła lub ognia. A na końcu… zbudujemy własny, domowy spektroskop!
Dlaczego fajerwerki są tak wielobarwne? Kolor w fajerwerkach bierze się z zastosowania soli różnych metali, dzięki czemu, ulegając wzbudzeniu, dają one różne kolory:
? Bar (Ba) – zielony
? Wapń (Ca) – pomarańczowy
? Sód (Na) – żółty
? Miedź (Cu) – niebiesko-zielony
❤ Stront (Sr) lub lit (Li) – czerwony
? Potas (K) – różowo-fioletowy
- Co łączy lampy uliczne i żółty płomień, pojawiający się po rozsypaniu soli na kuchence gazowej? Sód (Na)! Po wzbudzeniu duża część widma tego pierwiastka przypada na kolor żółty. W lampach ulicznych starego typu używa się oparów metalicznego sodu, które świecą na skutek przepuszczania przez nie wyładowań elektrycznych. Z kolei w palniku kuchenki gazowej, ulegają wzbudzeniu kationy sodu z soli kuchennej (NaCl).
- Jeżeli przyjrzymy się liniom widm galaktyk, to okaże się, że są one przesunięte w stronę czerwieni. Jest to spowodowane efektem Dopplera. Oznacza to, że galaktyki poruszają się względem Ziemi, w dodatku oddalając się od nas (gdyby się przybliżały, to ich widma byłyby przesunięte ku fioletowi). Co więcej, im dalej od nas znajduje się galaktyka, tym bardziej jej widmo jest przesunięte ku czerwieni. Czyli im jest od nas dalej, z tym większą prędkością się od nas oddala. Zależności te odkryto na początku XX wieku i przyczyniły się one do powstania teorii Wielkiego Wybuchu.