AstroCamera. Niebo w obiektywie
międzynarodowa wystawa astrofotografii w Centrum Nauki Experyment
Planety, galaktyki, mgławice – dzięki rozwojowi dziedziny fotografii, jaką jest astrofotografia, możemy odkrywać je bez konieczności używania teleskopów i innych skomplikowanych narzędzi. Na wystawie AstroCamera. Niebo w obiektywie zobaczymy najciekawsze prace wykonane przez laureatów dziesięciu edycji konkursu AstroCamera. Wystawę będzie można odwiedzać w Experymencie do 30 grudnia włącznie.
W 2023 roku w całej Polsce świętować będziemy Rok Mikołaja Kopernika (1473-1543) – wybitnego polskiego astronoma, matematyka, prawnika, lekarza i ekonomisty, twórcy teorii heliocentrycznej i autora poświęconego jej dzieła „O obrotach sfer niebieskich”. Datę obchodów powiązano z rocznicą 550 urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. W Centrum Nauki Experyment, akcentowanie Roku Kopernikańskiego rozpoczniemy już jesienią 2022 roku, właśnie otwarciem wystawy AstroCamera. Niebo w obiektywie. W nawiązaniu do prezentowanej wystawy czasowej prowadzone będą liczne warsztaty tematyczne oraz pokazy naukowe, prelekcje i spotkania z popularyzatorami nauki.
Wystawa AstroCamera. Niebo w obiektywie dostępna będzie dla gości Centrum, w ramach standardowego cennika biletów do Centrum. Już w najbliższe weekendy, czyli 15 i 16 października oraz 22 i 23 października, zapraszamy na pierwszą odsłonę WARSZTATÓW RODZINNYCH. Kosmiczna misja ratunkowa, które organizowane są w ramach aktywności towarzyszących otwarciu wystawy astrofotografii.
Wystawa będzie dostępna w Centrum Nauki Experyment do 30 grudnia 2022 roku.
godziny otwarcia od wtorku do piątku
I grupa zorganizowana 12:00-12:30
II grupa zorganizowana 13:00-13:30
III grupa zorganizowana 16:00-16:30
IV grupa (osoby indywidualne) – 17:00-18:00 (uprzednia rezerwacja terminu nie jest wymagana)
godziny otwarcia w weekendy
zwiedzanie bez wcześniejszej rezerwacji – 10:00-19:00
________________________
AstroCamera to projekt z wyjątkową historią. Pierwsza edycja konkursu została ogłoszona 28 stycznia 2011 roku – w rocznicę urodzin Jana Heweliusza, patrona gdańskiego centrum nauki. Tradycyjnie już, tego dnia ogłaszane są kolejne. W tym czasie inicjatywa ewoluowała do rangi międzynarodowego wydarzenia, dzięki czemu konkursowe prace nadsyłane są przez uczestników z niemal całego świata, wspólnie tworząc zachwycające portfolio zdjęć nieba! W ciągu dotychczasowych edycji konkursu wpłynęły 2832 zdjęcia, z czego 103 zostały nagrodzone, a 150 wyróżniono.
Wystawę dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.