Tydzień mózgu w Experymencie
15-17.03.2022
Jak co roku, w środku marca świętujemy Światowy Tydzień Mózgu. W tym czasie na całym świecie organizowane są wystawy, warsztaty i pokazy laboratoryjne mające na celu popularyzację wiedzy o tym niezwykle ważnym organie. Wśród miejsc, w których możecie dowiedzieć się więcej o mózgu nie zabraknie Experymentu!
Co się stanie, jeśli wręczycie ośmiornicy zamknięty słoik ze smakowitym krabem w środku? Jak może wyglądać seks w kosmosie? Czy złudzenia optyczne zadziwią dżdżownicę? Podczas 12. edycji Dni Mózgu w Trójmieście znajdziecie odpowiedzi na te pytania. W ramach akcji przygotowywanej wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim i Centrum Nauki Hevelianum w Gdańsku przygotowaliśmy dla Was trzy pasjonujące wykłady online. Poprowadzi je członkini naszego zespołu, lekarka weterynarii Marta Alicja Trzeciak.
- Inne mózgi – 15.03.2022. godz. 20:00
Nie wszystkie rozwinięte mózgi w świecie przyrody działają podobnie jak nasz. Głowonogi mają kilka „mózgów” w kończynach i w głowie, a każdy z nich podejmuje pewne decyzje całkowicie autonomicznie. Jak to działa? Dlaczego ośmiornica myśli i widzi ręką? Jak to się dzieje, że tak złożony aparat mózgowy rozwija się w ciągu jednego sezonu, a potem „marnuje się” i umiera (głowonogi umierają po wydaniu na świat potomstwa). Czy teoria umysłu pasuje do głowonogów? - Jak uprawiać seks w kosmosie? – 16.03.2022. godz. 20:00
Erotyka i kopulacja w warunkach mikrograwitacji to już nie tylko wizja rodem z filmów sci-fi, ale, być może, niedaleka przyszłość. Jakie pomysły na „niecielesny” seks w kosmosie mają naukowcy? Jak rzeczywistość VT oraz AR może pomóc w uprawianiu kosmicznego seksu podczas podróży na odległe planety? Wykład kierowany do osób dorosłych. - Czy „magia” i nauka to przeciwieństwa? Czego iluzja uczy nas na temat funkcjonowania mózgu? – 17.03.2022. godz. 18:00
Naukowcy wykorzystują iluzję i gry zręcznościowe do wytłumaczenia ewolucyjnych podstaw rozwoju różnych mózgów. Zajrzyjmy za kulisy tych procesów i przekonajmy się, dlaczego magiczne sztuczki mamią każdy mózg w inny sposób.
Webinary odbędą się za pośrednictwem platformy MS Teams. Linki do spotkań udostępnione zostaną na 15 minut przed rozpoczęciem wydarzenia. W wykładach można wziąć udział klikając TUTAJ.
Zaglądajcie też na profil Dni Mózgu w Trójmieście na Facebooku.