Napięcie powierzchniowe, ciecz nienewtonowska – jeśli te określenia wciąż brzmią dla Was niezbyt znajomo, to za chwilę się to zmieni! Klaudia wyjaśni, zaprezentuje i rozwieje wszelkie wątpliwości! A na dokładkę… pokażemy, jak zrobić bańki mydlane o nieoczywistych kształtach! Przed Wami 13. odcinek #zdalnyexperyment!
- Cząsteczki cieczy, w porównaniu do cząsteczek ciał stałych, słabiej się przyciągają i znajdują się przez to w większych odległościach od siebie. To sprawia, że ciecz dostosowuje się do naczynia, w którym się znajduje.
- Ciecze na swojej powierzchni mają „błonę”, zwaną napięciem powierzchniowym. Korzystają z tego nartniki, czyli niewielkie owady, które możecie zaobserwować, gdy suną po powierzchni jeziora lub stawu, dosłownie przemieszczając się po wodzie.
- Najdroższym płynem na Ziemi jest jad skorpiona. Litr tej substancji kosztuje ponad 10 milionów dolarów!
- Ciecz nienewtonowska jest wykorzystywana w kamizelkach kuloodpornych. Jej właściwości sprawiają, że w spoczynku, gdy nie działamy na nią żadną siłą, zachowuje się jak zwykła ciecz. Gdy tylko dostarczymy jej energię, np. naciskając na nią, ciecz ta zachowa się jak ciało stałe.