Centrum Nauki Experyment finalistą konkursu Popularyzator Nauki 2021
Experyment otrzymał nominację do nagrody w 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Instytucja. Centrum Nauki Experyment ma szansę już na drugą nagrodę w tym prestiżowym konkursie. Pierwszą gdyńska instytucja otrzymała w 2015 roku w kategorii Instytucje pozanaukowe.
Konkurs Popularyzator Nauki organizowany jest od 2005 roku przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.
W 2021 roku nagrodzeni zostaną laureaci w pięciu kategoriach: Naukowiec, Animator, Zespół, Instytucja, Media, a także laureat/laureatka nagrody głównej – osoba, która otrzyma tytuł Popularyzatora Nauki 2021. CNE jest jednym z pięciu nominowanych wśród instytucji z całego kraju. Poza Experymentem w tym gronie znalazły się – Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, Centrum Popularyzacji Nauki Politechniki Śląskiej, Energetyczne Centrum Nauki Kieleckiego Parku Technologicznego oraz Instytut Genetyki Człowieka PAN.
– W Experymencie stawiamy na popularyzację nauki w wielu formach. Podstawą jest oczywiście nasza działalność na wystawach i podczas wydarzeń specjalnych dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów. Ponadto w ostatnich latach zintensyfikowaliśmy naszą działalność popularyzacyjną w sieci – mówi Jakub Łasek, Specjalista ds. PR i Marketingu w Centrum Nauki Experyment. – Opublikowaliśmy już niemal 200 filmów edukacyjnych, regularnie organizujemy też webinary i spotkania online z naukowcami. Ponadto tworzymy artykuły popularnonaukowe, pisane w lekkiej formie, ale zawsze poprzedzone analizą rzetelnych i sprawdzonych źródeł – dodaje Łasek.
O tym, którzy finaliści otrzymają tytuł Popularyzatora Nauki i statuetkę tegorocznej edycji Popularyzatora Nauki, zdecyduje Kapituła konkursowa drugiego stopnia. W jej skład wchodzą: prof. Michał Kleiber (przewodniczący) – jeden z inicjatorów konkursu, wiceprezes Europejskiej Akademii Nauk i Sztuki, wieloletni prezes PAN, były minister nauki i informatyzacji; prof. Magdalena Fikus – popularyzatorka nauki, współorganizatorka warszawskiego Festiwalu Nauki; Robert Firmhofer – dyrektor Centrum Nauki Kopernik, red. Krzysztof Michalski – dziennikarz naukowy Polskiego Radia, dr hab. Robert Mysłajek – przyrodnik, popularyzator nauki, laureat konkursu w 2016 r., a także przedstawiciel redakcji serwisu PAP – Nauka w Polsce. Zwycięzcy 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki zostaną ogłoszeni w ostatnich dniach listopada. Więcej szczegółów na temat plebiscytu – https://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,89663,znamy-finalistow-konkursu-popularyzator-nauki-2021.html.