Z początkiem nowego roku szkolnego powracamy z cyklem „Domowy popularyzator nauki”. Podczas najbliższego spotkania porozmawiamy o tym, jak nauczyć się chemii w domowych warunkach, bez zaplecza i wyposażenia specjalistycznego laboratorium. W jakim zakresie składniki znalezione w naszych kuchniach mogą zastąpić odczynniki chemiczne? Co z podstawą programową i czy istnieją obawy związane z przekazywaniem wiedzy z przedmiotów ścisłych przy braku specjalistycznego wykształcenia? Poruszymy też ważny temat zajęć online – czy bierna obserwacja reakcji na ekranie komputera w jakimkolwiek stopniu dorówna samodzielnie wykonanym doświadczeniom?
Specjalnymi gośćmi webinaru będą Agnieszka Biłda, współzałożycielka projektu edukacyjnego Hombanda i dwójka jej dzieci: Hania i Eryk. Uczestnicy, wraz chemiczką i edukatorką Experymentu, Aleksandrą Zacharską, pokażą jak w praktyce urozmaicać lekcje chemii, bez względu to czy odbywają się one w szkołach czy przed domowymi komputerami. Uczestnikami mogą być rodzice, nauczyciele, jak i same dzieci, chcące rozwinąć chemiczne umiejętności poprzez domowe doświadczenia. Webinar będzie podzielony na 2 części: warsztatu, w trakcie którego Aleksandra Zacharska przeprowadzi szereg reakcji chemicznych wraz z zaproszonymi gośćmi oraz rozmowy z Agnieszką Biłdą i jej dziećmi.
W trakcie webinaru uczestnicy dowiedzą się:
- Jak tworzyć domowe wskaźniki i wykrywacze różnych substancji
- Jak budować wulkan tryskający lawą
- Jakie domowe eksperymenty można przeprowadzić z użyciem najzwyklejszego jajka
- Jak stworzyć domowe pasty i kule do kąpieli
Webinar Rodzinne eksperymentowanie – Chemia.
Gość: Agnieszka Biłda z dziećmi
czwartek | 23 września | g.18.00-19:00
spotkanie będzie transmitowane na facebookowym fanpage’u Experymentu
W następnym wydarzeniu z cyklu „Domowy popularyzator nauki”, 27 października, skupimy się na – biologii.
Wydarzenie jest organizowane w ramach cyklu „Domowy popularyzator nauki” będącego częścią projektu „SPINaj naukę” dofinansowanego z Programu „Społeczna Odpowiedzialność Nauki” Ministra Edukacji i Nauki. Patronat nad wydarzeniem objęły serwis Nauka w Polsce PAP, Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki oraz blog Profesorskie Gadanie. Więcej o projekcie można przeczytać TUTAJ.