Niespełnionym marzeniem fizyki jest stworzenie jednej teorii, która będzie w stanie opisać w spójny sposób wszystkie zjawiska fizyczne i przewidzieć wynik dowolnego doświadczenia. Fizycy od wielu lat próbują stworzyć tzw. teorię wszystkiego, jednak napotykają trudności w połączeniu mechaniki kwantowej wraz z ogólną teorią względności.
Idea ta zainspirowała neuronaukowców do próby stworzenia jednej teorii działania mózgu, integrującej wszystkie wymiary percepcji, funkcji poznawczych i działania. Wydaje się, że udało się trafić na jej trop. Ostatnio modnym tematem kognitywistyki (interdyscyplinarnej nauki o poznaniu) jest przetwarzanie predykcyjne. Teoria ta odcina się od wcześniejszego założenia, że percepcja jest procesem biernym, na rzecz jej czynnego charakteru poznawczego.
Przetwarzanie predykcyjne zakłada, że mózg nieustannie tworzy przewidywania dotyczące bodźców, które do niego napłyną, by maksymalnie zoptymalizować swoje działanie i ponieść jak najmniejsze koszty. Badacze twierdzą, że ta teoria ma potencjał połączyć badania teoretyczne i empiryczne z zakresu poznania i świadomości oraz wprowadzić ogólny sposób funkcjonowania mózgu, który będzie miał zastosowanie w opisie zarówno normy, jak i patologii. Warto zaznaczyć, że przetwarzanie predykcyjne jest teorią wysokiego poziomu, czyli jej celem nie jest tłumaczenie zjawisk na poziomie procesów neuronalnych, a na poziomie procesów poznawczych.