Czekolada to pyszna i… bardzo interesująca przekąska. Dlatego mamy dla Was kilka ciekawostek o tej przepysznej słodkości! Zapraszamy!
⛵ Kakao trafiło do Europy dzięki odkryciom geograficznym słynnych żeglarzy. Odkrycie Ameryki kojarzymy przede wszystkim z Kolumbem. Nieobrobione ziarno kakaowca okazało się jednak niesmaczne. Dopiero później inny żeglarz, Hernán Cortés, otrzymał recepturę na napój od lokalnych plemion i przywiózł ów przysmak do Europy.
? Czy czekolada to tylko „puste kalorie”? Tabliczka czekolady o masie 100 g zawiera ponad 500 kcal. Jej skład to nie tylko węglowodany, choć i te są w pewnej ilości potrzebne jako źródło energii, ale także magnez (ważny chociażby dla układu nerwowego), żelazo (potrzebne np. do produkcji czerwonych krwinek) czy witamina B3. Masło kakaowe jest także stosowane do produkcji kosmetyków. Czekolada to także spora dawka endorfin. Po tej słodkiej przekąsce poprawia się nam nastrój i czujemy przypływ naturalnej energii.
? Napój z ziaren kakaowca był składnikiem diety dawnych wojowników. Jednym z ludów, które wykorzystywały odżywcze wartości ziaren kakaowca, byli Aztekowie. Wojownicy przed walką posilali się napojem na bazie kakao
? Początkowo czekolada była podawana jako napój, dziś często podjadamy ją w formie tabliczek. Jeden z etapów podczas wytwarzania czekolady, jaką znamy obecnie, to konszowanie. Polega na mieszaniu masy czekoladowej w wysokiej temperaturze. Dzięki temu pozbywamy się m.in. kwaskowego posmaku oraz odparowywany jest nadmiar wody.
? Składnikiem, który łączy wszystkie rodzaje czekolady (np. gorzką, mleczną czy białą) jest tłuszcz kakaowy. W ziarnach kakaowca, które są większe od ludzkiej dłoni (zobaczcie na zdjęciach na dole, jak wyglądają!), stanowi on połowę zawartości! Skoro jednak ten tłuszcz znajduje się w każdym rodzaju czekolady, to dlaczego część z nich jest biała, a część ciemna? Za ciemniejszy kolor odpowiedzialna jest miazga kakaowa, której nie ma w białej czekoladzie.
? Czekolady gorzkie różnią się od pozostałych brakiem zawartości mleka (obecnego w czekoladach mlecznych i białych) oraz szczególnie wysoką zawartością kakao, nawet do 90%. I to właśnie czekolada gorzka jest najzdrowsza spośród wszystkich rodzajów tej przekąski. Jest w niej najwięcej magnezu, błonnika i antyoksydantów, a najmniej cukru, który, zwłaszcza w nadmiarze, nie wpływa pozytywnie na nasz organizm. Jeśli więc lubicie jeść dużo czekolady, to wybierajcie taką, która ma w sobie jak najwięcej kakao!