Pierwszy #DzieńZiemi obchodziliśmy w dniu równonocy wiosennej 21 marca 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. Od 2010 roku święto naszej planety obchodzimy 22 kwietnia. Organizowane tego dnia przedsięwzięcia mają promować postawy proekologiczne. Z tej okazji przygotowaliśmy kilka ciekawostek opisujących każdą z pięciu sfer Ziemi! Rozpoczynamy od litosfery! Na końcu naszych ciekawostek będziemy też mieli dla Was pomysł na doświadczenie, które będziecie mogli wykonać w domu! Pierwsze z nich znajdziecie na końcu tego wpisu!
W najbardziej zewnętrznej powłoce naszej planety po cichu, od milionów lat, zachodzą skomplikowane procesy fizyczne, którym zawdzięczamy zjawiskowe minerały i mineraloidy. Do tej drugiej grupy należą opale – jedne z najcenniejszych i najdroższych kamieni szlachetnych. Głęboko pod powierzchnią Ziemi cząsteczki tlenku krzemu wypłukiwane z wodą tworzą regularne skupienia mikrogranulek, których warstwy odbijają i załamują światło – w ten sposób powstaje unikalna gra barw i kolorowych wzorów, zmieniających się w zależności od kąta patrzenia. Z łatwością znajdziecie dwa identyczne diamenty, ale nie ma dwóch jednakowych opali!
Czas na doświadczenie! Stwórzcie własny kryształ! W połowie szklanki ciepłej wody przygotujcie roztwór soli kuchennej: dosypujcie ją tak długo, aż przestanie się rozpuszczać. Na ołówku lub patyczku przewiążcie sznurek tak, aby koniec zwisał zanurzony w roztworze i… uzbrójcie się w cierpliwość. Na kryształy trzeba będzie poczekać kilka dni!