Komunikacja nauki w Experymencie
Odkrycia naukowe, liczne, często innowacyjne projekty, skuteczne testy i… nieudane próby – życie naukowca to nieustanny rozwój, odkrywanie nieodkrytego i… ogrom pracy i poświęcenia, o których często się nie mówi. Czy wiemy zatem, czym dokładnie zajmują się zespoły naukowe działające w ramach znanych nam uczelni? Jakie odkrycia zrealizowali i opatentowali w ciągu ostatnich lat? I co ich wynalazki i pomysły realnie mogą zmienić w naszym życiu? Wraz z naukowcami z pomorskich uczelni przez całą jesień pomagamy Wam odnaleźć odpowiedzi na te pytania!
Dlaczego komunikacja nauki jest ważna? Na uniwersytetach europejskich komunikowanie nauki stało się istotnym elementem edukacji. Ma sprawić, że społeczeństwo dowiaduje się, co dzieje się w zaciszu laboratoriów i gabinetów naukowców i jaką wagę mają ich prace. Większe zrozumienie nauki sprawia, że łatwiej przekonać do swoich badań decydentów, łatwiej połączyć siły w interdyscyplinarnym projekcie i pozyskać granty, łatwiej przekonać społeczeństwo do inwestowania w daną dziedzinę nauki, wreszcie łatwiej skomercjalizować projekt naukowy. Naukowcy uczą się zatem sprawnej komunikacji, by móc realizować ważne dla rozwoju społeczeństwa projekty naukowe.
Jako Experyment chcemy łączyć świat nauki z jej odbiorcami. Dlatego już od czterech lat w drugiej połowie listopada organizujemy ScienceCom, czyli wydarzenie, którego myślą przewodnią jest komunikacja w nauce oraz komunikacja nauki. Na festiwalu spotykają się młodzi naukowcy zrzeszeni w kołach naukowych różnych uczelni. Prezentują swoje projekty, nawiązują kontakty, by rozpocząć międzyuczelnianą i międzykierunkową współpracę oraz zaprezentować swoje osiągnięcia przed szeroką widownią – studentami, młodzieżą szkolną, środowiskiem nauki oraz biznesu. Nad merytoryczną stroną festiwalu czuwa Rada Naukowa złożona z wykładowców trójmiejskich uczelni. W tym roku podczas ScienceCom swoje prelekcje wygłoszą nie tylko studenci, ale również najzdolniejsi uczniowie szkół ponadpodstawowych – laureaci konkursu Explory, organizowanego przez Fundację Nowych Technologii.
ScienceCom 2022 odbędzie się w dniach 18-19 listopada w Centrum Nauki Experyment i będzie poświęcone tematom zrównoważonego rozwoju miast i społeczności, istocie odpowiedzialnej konsumpcji oraz produkcji. Dlaczego postanowiliśmy poruszyć właśnie te tematy? Szacunki wskazują, że udział ludności miejskiej będzie w przyszłości wzrastał (globalnie – do ok. 5 mld w 2030 r.). Oznacza to, że nasze miasta stają się coraz bardziej liczne. Powinny być one więc przede wszystkim bezpieczne, stabilne oraz sprzyjające rozwojowi społecznemu. Miasta codziennie stają przed wieloma wyzwaniami, na które wspólnie, jako społeczeństwo, musimy poszukiwać odpowiedzi. Znajdźcie je z nami 18 i 19 listopada! Więcej szczegółów wydarzenia TUTAJ.
To nie koniec wydarzeń organizowanych w Experymencie lub przy udziale naszego Centrum. Końcówka listopada i grudnia będą pod tym względem bardzo aktywne. 25 listopada w CNE odbędą się warsztaty „Prawo po stronie nauki”, które są organizowane przez Fundację Marsz dla Nauki. Warsztaty odbywać się będą w dwóch blokach – od 10:00 do 13:00 i od 14:00 do 16:00. Projekt jest skierowany do członków środowiska akademickiego, którzy zabierają lub planują zabierać głos w debacie publicznej na tematy naukowe, zarówno będąc gośćmi w mediach, jak i prowadząc własną działalność popularnonaukową (np. publiczny profil w mediach społecznościowych lub kanał w serwisie YouTube). Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, zapisów można dokonywać pod linkiem – https://forms.office.com/r/46dnYg1dq1.
Dzień później, czyli 26 listopada, przedstawiciele Experymentu będą brać udział w VI Pomorskiej Uczniowskiej Konferencji Naukowej „Zdolni z Pomorza”, podczas której zorganizują otwarte warsztaty dla uczestników. Tegoroczna konferencja odbędzie się pod hasłem „Słońce, Księżyc – spójrzmy w niebo okiem naukowca lub artysty”. Uczestnicy przyjrzą się niebu, spojrzą na Słońce i Księżyc, odkryją tajemnice tych dwóch ciał niebieskich za pomocą nauki oraz przedstawią je w szeroko pojętej twórczości artystycznej. Zapisy na wydarzenie trwają do 21 listopada, więcej szczegółów TUTAJ.
Grudzień też rozpocznie się w Experymencie od mocnego uderzenia – 5 grudnia w Gdyni zjawią się Rzecznicy Nauki, którzy podczas Kongresu Nauka i Media 2022 podsumują cały rok swoich ogólnokrajowych działań. Konferencja ta ma przede wszystkim zaangażować jak najwięcej środowisk, które potrzebują popularyzacji nauki do rozwijania się tak naukowo, jak i biznesowo. Więcej szczegółów na temat wydarzenia pojawi się wkrótce.