Dodane 4/10/22
Raz w roku, zawsze w ostatni piątek września, nadchodzi czas, w którym cała naukowa Europa świętuje. To Europejska Noc Naukowców, która od kilkunastu lat odbywa się również w Gdyni, w Centrum Nauki Experyment. W tym roku uczciliśmy twórczość i pomysły Stanisława Lema. Wydarzenie odbyło się pod nazwą Noc Naukowców LEM 2.0 ’22 i było dofinansowane ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki.
Ze względu na liczbę atrakcji program imprezy został rozłożony aż na sześć godzin – w tym czasie goście mieli okazję wysłuchać pięciu wykładów, wziąć udział w warsztatach, obejrzeć pokazy naukowe czy też zmierzyć się z grą mobilną na wystawach CNE. O niesamowite atrakcje zadbali również nasi partnerzy. Dzięki mobilnemu planetarium z Olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego mogliśmy spojrzeć w rozgwieżdżone niebo, nie opuszczając wystaw Experymentu. Projekcje dotyczyły między innymi zagadnień związanych z budową Wszechświata. W Strefie Druku 3D nie tylko poznawaliśmy tytułową technologię od kuchni, ale też własnoręcznie projektowaliśmy i realizowaliśmy pomysły. Wydrukowane elementy można było zabrać ze sobą do domu na pamiątkę.
W strefie VR zanurzyliśmy się w wirtualnej rzeczywistości i doświadczyliśmy niezwykłego filmu „Kosmogonik”. Ten wyjątkowy projekt VR w reżyserii Pawła i Marty Szarzyńskich powstał na podstawie opowiadania „Uranowe uszy” Stanisława Lema. Z kolei w Strefie Lektonów naszym przewodnikiem był nie wzrok, a dźwięk. Po założeniu słuchawek można było wziąć udział w silent disco i bawić się w rytm muzyki stworzonej przez sztuczną inteligencję lub też… usiąść na chwilę i odsapnąć, wsłuchując się w dźwięki skomponowane przez komputer. Ze sztuczną inteligencją mogliśmy się spotkać też w Strefie Programów AI, gdzie testowaliśmy programy AI w kreatywnej formie.
Jak co roku, podczas Nocy Naukowców nie zabrakło też kół naukowych z trójmiejskich uczelni. Młodzi naukowcy zademonstrowali efekty swoich prac oraz zarażali nas pasją i entuzjazmem! Byli z nami m.in. – Koło Naukowe „Materiały w Medycynie”, Naukowe Koło Studentów Automatyki, Koło Naukowe Mechaniki Konstrukcji KoMBo, a także Koło Naukowe Studentów Fizyki Politechniki Gdańskiej. Gościliśmy również twórców projektu Elektronicznego Centrum Udostępniania Danych Oceanograficznych eCUDO.pl.
Jeżeli była mowa o Stanisławie Lemie, to w CNE nie mogło zabraknąć robotów! Wraz z Fundacją Marka Kamińskiego do Experymentu zawitała robotka Noa, z którą można było się spotkać i porozmawiać o przyszłości. Mogliśmy również zbudować roboty wraz z LOFI Robot. Co więcej, mogliśmy przetestować nasze dzieła w akcji, wprawiając je w ruch lub korzystając z ich elektronicznych „zmysłów”.
Wydarzenie dofinansowano ze środków budżetu państwa w ramach programu “Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki “Noc Naukowców LEM 2.0 ’22 Popularyzacja osiągnięć naukowych i promocja nauki”.
Kolejna Noc Naukowców już za rok, a dokładnie 29 września 2023.