01

06
WARSZTATY RODZINNE. Wielowymiarowa przygoda

04

06
Cykl wykładów Naukowcy w szkołach

07

06
Warsztaty dla dorosłych. I wszystko jasne!
pokaż kalendarz

Gdynia Miastem Przyjaznym Dzieciom UNICEF

 

Grafika "Gdynia Przyjazna Dzieciom UNICEF"

 

W Gdyni patrzymy w przyszłość z perspektywy przyszłych pokoleń – dziecka, nastolatka i rodziny. Po kilkuletnich staraniach to właśnie nasze miasto, jako pierwsze w Polsce, otrzymało międzynarodowy tytuł ,,Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF”.

Uczestnictwo najmłodszych obywateli w życiu społecznym i polityce miejskiej jest szczególnie istotne dla rozwoju miasta. Program UNICEF „Miasto Przyjazne Dzieciom” zakłada długotrwały proces, który pozwoli zaplanować i zrealizować liczne działania na rzecz dzieci. Zakładają one nie tylko rozwój społeczny, edukacyjny i zdrowotny, ale i przede wszystkim poprawę jakości życia młodych Polaków oraz długoterminowe planowanie rozwoju. Tradycyjne rozumienie polityki jako pomoc, opieka i wsparcie zastąpione zostanie budowaniem relacji i więzi oraz tworzeniem przyjaznej przestrzeni sprzyjającej rozwojowi dzieci, młodzieży oraz rodziny.

Jakie działania podejmuje Gdynia? Na to pytanie odpowiada Prezydent Gdyni Wojciech SzczurekProces budowy „Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie” wciąż wymaga bardzo dużego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego. Wymaga także zmiany perspektywy i postrzegania praw dzieci. Gdynia chce, jest gotowa i realizuje odważne działania budujące „Miasto Przyjazne Dzieciom” – powiedział Prezydent Gdyni. Działania te są już podejmowane od 2017 roku, a oficjalny ich plan został przyjęty 3 lata później. Dziś Gdynia pełnoprawnie należy do światowej sieci Miast Przyjaznych Dzieciom.

Czemu to ważne? Dla funkcjonowania współczesnego miasta istotne jest angażowanie całej społeczności, w tym młodych obywateli. To właśnie ich bezpośredni wpływ na nasze miasto oraz najbliższe otoczenie staje się najbardziej odczuwalny i satysfakcjonujący. To poczucie przekonuje każdego obywatela, że jego zaangażowanie w budowanie społeczeństwa i wspólnej przyszłości ma znaczenie. Gdynia pragnie wspierać podmiotowość i samodzielność gdyńskich rodzin, tworzyć miasto aktywnych i kreatywnych mieszkańców. Otwarcie reagować na indywidualne potrzeby, pomysły i inicjatywy wszystkich generacji. Wspólnie dokonaliśmy nie tylko zmian w strukturach administracyjnych, ale wciąż aktywnie angażujemy dzieci oraz partnerów lokalnej społeczności w budowę „Miasta Przyjaznego Dzieciom”.

Jako Centrum Nauki Experyment wierzymy, że działania podejmowane przez Miasto Gdynia przyczynią się do rozwoju i stworzenia lepszej przyszłości dla wszystkich jej mieszkańców. Naturalnie bliskie są nam tematy edukacyjne oraz wspieranie rozwoju dzieci i młodzieży w aspektach społecznych oraz osobistych. W naszym Centrum wspieramy nie tylko edukację, ale i kreatywność. Tworzymy przyjazne miejsce rozwoju dla wszystkich – najmłodszych, nastolatków oraz ich rodzin. Dlatego też działania podejmowane przez Gdynię jako „Miasto Przyjazne Dzieciom” są nam tak bliskie – mówi Dyrektor Centrum Nauki Experyment Alicja Harackiewicz.

Jako CNE również pragniemy świętować wybór Gdyni na polskiego pioniera programu UNICEF. Z tej okazji, w dniach 10 i 11 września, na naszych wystawach odbędą się specjalnie zaprojektowane pokazy dostępne dla wszystkich odwiedzających. Wspólnie możemy zapracować na lepszą przyszłość dla dzieci oraz rodzin. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią Gdyni.

Specjalne atrakcje z okazji przyznania Gdyni tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom UNICEF” zaplanowały też inne Gdyńskie instytucje. Z pełną listą atrakcji zapoznać się można TUTAJ.

 

Polityka plików cookies

Do prawidłowego działania naszego serwisu oraz dla Twojej wygody strony www.experyment.gdynia.pl oraz bilety.experyment.gdynia.pl używają plików cookies. Korzystanie z nich bez zmian ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci twojego komputera lub smartfonu.

Czym są pliki cookies (ciasteczka)? To małe pliki tekstowe, które odwiedzany serwis internetowy zapisuje na urządzeniu końcowym (czyli np. na komputerze czy smartfonie, z którego korzystasz podczas przeglądania strony). Niektóre serwisy używają ich do gromadzenia informacji o użytkownikach, którzy wchodzą na stronę.

Dane, jakie zapisywane są w plikach cookies, mogą służyć jedynie do wykonania określonych funkcji i akcji na Twoją rzecz, np. zapamiętania logowania na stronie, Twoich ustawień lub daty wizyty i liczby osób podczas zamawiania biletów. Pozwalają one także na tworzenie anonimowych statystyk odwiedzalności naszego serwisu, dzięki czemu wiemy m.in., jakich informacji użytkownicy szukają na naszych stronach najczęściej. Nie wykorzystujemy i nigdy nie będziemy wykorzystywać w inny sposób żadnych informacji o Tobie, jakie mogą się w plikach ciasteczek znaleźć. Wszystkie dane są zaszyfrowane, by osoby nieuprawnione nie miały do nich dostępu.

Za pomocą plików cookies nie jesteśmy w stanie zidentyfikować użytkowników ani ustalić Twojej tożsamości. Wiemy jedynie z jakiej przeglądarki korzystasz i czy dane urządzenie odwiedzało już naszą stronę. Ciasteczka nie są szkodliwe dla żadnych urządzeń i nie wpływają na sposób ich działania, nie powodują żadnych zmian konfiguracyjnych w komputerach i smartfonach, ani w ich oprogramowaniu. Domyślne parametry plików cookies pozwalają na odczytanie informacji tylko serwerowi, który je stworzył. Innymi słowy – wygenerowane przez naszą stronę pliki ciasteczek mogą być odczytane tylko i wyłącznie przez nią samą.

W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki, aby nie zapisywać plików cookies na Twoim dysku. W zależności od przeglądarki, znajdziesz instrukcje tutaj:

Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer, Safari, Chrome, Edge