Ecsite Conference 2022 – relacja z konferencji
Przedstawiciele Centrum Nauki Experyment biorą udział w Ecsite Conference 2022, która odbywa się w dniach 2-4 czerwca w niemieckim Heilbronn. Gospodarzem konferencji jest Experimenta, czyli największe centrum nauki w Niemczech.
Ecsite to organizacja zrzeszająca wiele niezwykle interesujących i inspirujących instytucji z całego świata – wśród 327 członków znajduje się między innymi aż 194 centrów i muzeów nauki, 19 muzeów historii naturalnej, 28 jednostek badawczych, 39 firm prywatnych, 9 festiwali naukowych, 8 profesjonalnych sieci oraz 35 innych organizacji, które swoimi działaniami wspierają popularyzację i rozwój nauki.
Ecsite Conference jest największą w Europie konferencja dotycząca rozwoju i popularyzacji nauki. To okazja do rozwoju zawodowego, udziału w kreatywnych sesjach i niezrównanego networkingu… wszystko w duchu społeczności Ecsite – kreatywnej, angażującej, otwartej i profesjonalnej. Sieć Ecsite to przyjazna rodzina zajmująca się nauką, w której każdy może się od siebie uczyć. W każdej z konferencji bierze udział około 1000 gości z całej Europy.
Tegoroczna konferencja trwa trzy dni, podczas których odbywają się dziesiątki warsztatów, paneli dyskusyjnych, wykładów i spotkań. Program trzydniowej konferencji koncentruje się na tematach związanych z bioróżnorodnością i kryzysem klimatycznym, umiejętnościami XXI wieku, a także równością, różnorodnością i integracją.
Wcześniejsze edycje Ecsite Conference odbywały się m.in. Budapeszcie, Lizbonie, Kopenhadze, Genewie, Warszawie czy też Tuluzie.
Przedstawicielkami Centrum Nauki Experyment na konferencji są dyrektor CNE Alicja Harackiewicz oraz główny specjalista ds. komunikacji naukowej, a także członek komitetu redakcyjnego magazynu Spokes – Marta Alicja Trzeciak. Poniżej przedstawiamy krótką relację prosto z Heilbronn!
Siedzimy w tym wszyscy. Razem
– Mój ojciec mawiał, że wszyscy jesteśmy podróżnikami w czasie; zmierzamy ku przyszłości i to w naszej mocy jest sprawienie, by ta podróż była pełna nadziei – powiedziała Lucy Hawking podczas swojego wystąpienia na konferencji Ecsite 2022.
Hawking, córka Stephena, znanego fizyka i popularyzatora nauki, sama również zajmuje się popularyzacją, zwłaszcza wśród dzieci, dla których tworzy książki przygodowe o nauce oraz naukowcach. Pierwsze publikacje z tej serii tworzyła razem z ojcem. Teraz – po jego śmierci – kontynuuje ich wspólną misję.
Lucy Hawking to jedna z wielu mówczyń występujących na flagowej już konferencji poświęconej popularyzacji nauki i angażowaniu społeczeństwa, organizowanej cyklicznie przez Ecsite – europejską sieć zrzeszającą m.in. centra i muzea nauki, do której należy również Centrum Nauki Experyment w Gdyni. Tegoroczna edycja, w której także Experyment miał przyjemność brać udział, odbyła się w dniach 2-4 czerwca, w Heilbronn, w Niemczech.
– Pamiętajmy, że angażowanie społeczeństwa nie zawsze musi oznaczać edukowanie go. Czasami wystarczy mu coś pokazać, bez słów, bez tłumaczenia – zauważyła Herlinde Koelbl, nagradzana (między innymi nagrodą Dr Erich Salomon Prize) fotografka, dokumentalistka i autorka tworząca dla magazynu „ZEIT”, która przemawiała podczas ostatniego dnia konferencji Ecsite 2022. – Chyba najważniejszym wnioskiem z mojej pracy jest to, że świat stanowi swego rodzaju kolaż. Bardzo różnorodny, ale jednak możliwy do uchwycenia na wspólnej ekspozycji.
Świat jest „jednym kolażem”, dlatego, z jednej strony, problemy takie jak: globalne ocieplenie, spadek bioróżnorodności czy kryzysy socjodemograficzne, dotyczą nas wszystkich; nikt nie jest poza nimi, nikt się z nich nie wywinie. Ale z drugiej strony, skoro jesteśmy w tym razem, to znaczy, że rozwiązania są w nas: bliskie, osiągalne i dostępne. A najlepszym sposobem docierania do tych rozwiązań jest nauka.
– Ciągle powtarzamy, że współczesne młode pokolenie jest takie świadome, pełne zrozumienia, wrażliwe na potrzeby naszej planety i w związku z tym, mamy nadzieję, że ono naprawi ten świat, który im po sobie pozostawimy – zauważyła Lucy Hawking. – Ale moim zdaniem, to nie jest w porządku.
To my musimy coś zrobić z tym światem. Teraz. Już – wybrzmiało z nagrania pokazanego przez Hawking na konferencji; nagrania, któremu głosu użyczył, jeszcze za życia, ojciec mówczyni. Materiał ten, ukazujący naukę jako drogę do rozwiązania obecnych kryzysów, został podsumowany słowami Stephena Hawkinga: „to da się zrobić – it can be done”.
W tej myśli, że „siedzimy w tym razem” jest też przestrzeń na redefinicję słowa „my”, któremu wiele uwagi poświęciła kolejna mówczyni konferencji – Sinead Burke, aktywistka, działaczka na rzecz dostępności, rzeczniczka interesów osób z niepełnosprawnością.
– Zastanówmy się, kogo uznajemy za „nas”, a kogo określamy mianem „oni” – powiedziała Burke podczas swojego wystąpienia. – To, jakiego języka używamy, bardzo wiele mówi o tym, co naprawdę myślimy. Dlatego też przestańmy używać eufemizmów. Osoby z niepełnosprawnością nie przestaną być niepełnosprawne tylko dlatego, że nazwaliśmy je „sprawnymi inaczej”. My nie chcemy eufemizmów, my chcemy włączenia, inkluzji. Dlatego szukajmy rozwiązań nie „dla nich”, lecz dla nas wszystkich.
Te myśli przewodnie ujawniają prawdziwy sens konferencji Ecsite: ona nie tyle pokazuje gotowe rozwiązania, ile redefiniują drogę, którą powinniśmy do nich zmierzać. My wszyscy, bo przecież „siedzimy w tym razem”.
Marta Alicja Trzeciak
Centrum Nauki Experyment