Nowe stanowisko interaktywne w Experymencie
W poniedziałek 21 marca na wystawach Centrum Nauki Experyment zostanie otwarte nowe stanowisko interaktywne. Model edukacyjny, prezentujący działanie trzustki, został zaprojektowany i zbudowany przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w ramach projektu KiDS (Kids & Diabets in Schools). Dla gości CNE eksponat będzie dostępny już od wtorku.
Program KiDS na rzecz dzieci dotkniętych cukrzycą, został opracowany przez firmę Sanofi we współpracy z Międzynarodową Federacją Diabetologiczną (International Diabetes Federation) oraz Międzynarodowym Towarzystwem na rzecz Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą (International Society for Paediatric and Adolescent Diabetes, ISPAD).
Projekt prowadzony jest w Polsce, Brazylii, Egipcie, Indiach, Japonii, Pakistanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz na Węgrzech. Polska jest pierwszym krajem europejskim, w którym inicjatywa została wdrożona. KiDS ma na celu stworzenie w szkołach środowiska, które jest bezpieczne i wspiera dzieci chore na cukrzycę typu 1. Jednocześnie, w ramach projektu, podejmowane są działania edukacyjne pokazujące korzyści ze zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej wśród dzieci w wieku szkolnym, w ramach prewencji cukrzycy typu 2. Jest to szczególnie istotne w obliczu epidemii nadwagi oraz otyłości w naszym społeczeństwie.
Projekt realizowany w województwie pomorskim został objęty honorowym patronatem przez Ministerstwo Edukacji Narodowej i Prezydenta Miasta Gdyni. KiDS uzyskał również honorowy patronat Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Do tej pory inicjatywa została także objęta przez patronaty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Gdyńskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. Patronami medialnymi są Radio Gdańsk oraz portal GdyniaRodzinna.pl. W projekcie w województwie pomorskim wzięły udział 104 szkoły, 650 nauczycieli oraz blisko 40 tysięcy dzieci, a w przeprowadzonym szkoleniu online wzięło udział ponad 2000 osób.
– Celem projektu jest edukowanie i wspieranie dzieci dotkniętych cukrzycą typu 1, ale także budowanie świadomości w zakresie zdrowego trybu życia. Przyczyni się to również do promowania profilaktyki cukrzycy typu 2. – mówi Ewa Dygaszewicz, prezes gdańskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. – Cukrzyca, podobnie jak inne choroby cywilizacyjne, każdego roku dotyka coraz większej grupy osób, widoczny jest również zdecydowany wzrost zachorowań wśród dzieci i młodzieży – dodaje Dygaszewicz.
Dynamicznie rosnąca liczba zachorowań sprawia, że dziś jeszcze ważniejsza jest profilaktyka. Dlatego w Experymencie zostanie otwarty model edukacyjny prezentujący funkcjonowanie trzustki. To właśnie insulina, hormon produkowany przez ten organ, jest odpowiedzialna za utrzymywanie stałego poziomu cukru we krwi.
– Od wielu lat prowadzimy szeroko pojętą społeczną działalność edukacyjną. Organizujemy szkolenia i konferencje popularno-naukowe, akcje profilaktyczne propagujące sposoby radzenia sobie z problemami diabetyków. Stworzenie stanowiska na wystawach CNE jest więc naturalnym krokiem w naszej działalności. Model tłumaczy funkcjonowanie zdrowej trzustki, równocześnie pokazując, na czym polega cukrzyca typu 1 i 2, wtedy, gdy brakuje insuliny lub nie działa ona prawidłowo – informuje Ewa Dygaszewicz.
Stanowisko zostało oparte na schemacie działania popularnej gry typu flipper. Na ekranie pojawia się magnetyczna kulka symbolizująca insulinę, którą można sterować przy pomocy pokręteł. Odbijająca się kulka krąży po całym organizmie, dostarczając insulinę do kluczowych komórek ludzkiego ciała.
Otwarcie stanowiska w poniedziałek 21 marca, z kolei goście mogą korzystać z nowego eksponatu już od wtorku.