Warsztaty „W kierunku zrównoważonej przyszłości” w CSW Łaźnia
W dniach 21-25 marca Centrum Nauki Experyment wraz z Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia przeprowadzi warsztaty z cyklu Art&Science pt. „W kierunku zrównoważonej przyszłości”. Wydarzenie odbędzie się w ramach programu „STUDIOTOPIA. Spotkanie sztuki i nauki w czasach Antropocenu”.
Projekty z cyklu Art&Science to niepowtarzalna okazja, aby w interdyscyplinarny i kompleksowy sposób spojrzeć na wybrane zagadnienie. Szkielet warsztatów opieramy na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju (Sustainable Development Goals – SDGs) Organizacji Narodów Zjednoczonych. Cele te obejmują trzy główne obszary:
- walkę z nierównością i niesprawiedliwością;
- położenie kresu skrajnemu ubóstwu;
- łagodzenie zmian klimatycznych.
Organizacja Narodów Zjednoczonych w 2015 roku ustanowiła 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju i związanych z nimi 169 działań, z założeniem, że mają one zostać osiągnięte w ciągu kolejnych 15 lat. Dążenie do ich realizacji, wg tzw. Agendy 2030, leży w nie tylko w gestii samej ONZ, ale przede wszystkim rządów państw, organizacji pozarządowych, sektora nauki i biznesu, a także obywateli. Wspomniane wcześniej cele to:
Podczas marcowych warsztatów szczególny nacisk zostanie położony na poszerzanie wiedzy na temat łagodzenia zmian klimatycznych, a więc realizację celów nr 6, 7, 11, 12, 13, 14 i 15. Warsztaty zostaną przeprowadzone metodą STEAM, czyli przy pomocy narzędzi łączących ze sobą technologię, umiejętności inżynieryjne, nauki biologiczne, matematykę oraz sztukę. Uczestnicy zostaną podzieleni na siedem grup – każdej z nich przydzielimy inny cel.
– Wierzymy, że nowoczesna edukacja angażuje emocje, intryguje oraz w prosty sposób tłumaczy nawet skomplikowane zagadnienia. Dzięki zastosowaniu elementów znanych powszechnie z gier typu escape room wprowadzamy również do edukacji element rywalizacji oraz dobrej zabawy – mówi Ewelina Magdziak, specjalistka w Dziale Wydarzeń i Programów Naukowych, współautorka warsztatów. – Wszystkie omawiane problemy zostaną przedstawione jako system naczyń połączonych, w których jeden czynnik wpływa na szereg kolejnych. Kryzys klimatyczny to trudny temat, jednak edukacja klimatyczna kolejnych pokoleń to absolutny priorytet. Aby zachęcić młodzież do walki o klimat, musimy najpierw upewnić się, że rozumie ona mechanizmy nim rządzące – dodaje Magdziak.
Działania na rzecz klimatu już od lat są jednym z najważniejszych zadań Centrum Nauki Experyment. Dlatego też w 2021 roku dołączyliśmy do Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, a Ambasadorem Paktu została dyrektor CNE – Alicja Harackiewicz. Już wcześniej, w odpowiedzi na rosnące zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska powstał Zielony Hub – Klimat i Środowisko. To forum edukacji i wymiany wiedzy, ale również miejsce wymiany kontaktów, dające możliwość zaaranżowania inicjatyw związanych z klimatem i ekologią.
Istotnym elementem Zielonego Hubu jest Akademia Edukatora Klimatu (AEK), realizowana pod hasłem „Zróbmy dobry klimat!”. W ramach Akademii organizowane są nieodpłatne lekcje dla młodzieży szkolnej, podczas których uczniowie dowiadują się między innymi, jak wyszukiwać sprawdzone i rzetelne źródła na temat zmian klimatu i ochrony środowiska. Wykształceni przez nas Edukatorzy Klimatu przekazują zdobytą wiedzę swoim rówieśnikom, dzięki czemu grono Edukatorów stale się powiększa. AEK to także cykliczne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli. Celem tych działań jest zachęcenie do edukowania uczniów na temat zmian klimatu.