Dodane 9/07/21
Centrum Nauki Experyment członkiem Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu! Ambasadorem Paktu została dyrektor CNE – Alicja Harackiewicz.
Europejski Pakt na rzecz Klimatu (European Climate Pact) został zainaugurowany przez Komisję Europejską 16 grudnia 2020 roku. To ogólnounijna inicjatywa zachęcająca obywateli, społeczności i organizacje do udziału w działaniach na rzecz klimatu i budowania bardziej ekologicznej Europy. Pakt stanowi element Europejskiego Zielonego Ładu i stwarza przestrzeń, w której wszyscy zainteresowani mogą wymieniać się informacjami, prowadzić debaty oraz podejmować działania związane z kryzysem klimatycznym. Stanowi on także sposobność do zaangażowania się w coraz liczniejszy europejski ruch na rzecz klimatu.
– Europejski Pakt na rzecz Klimatu gromadzi osoby, które chcą podjąć działania na rzecz naszej planety. Tworząc pakt, chcemy pomóc Europejczykom w podejmowaniu codziennych działań, a także dać wszystkim możliwość zaangażowania się w transformację ekologiczną i do wzajemnej inspiracji. Jeśli chodzi o przeciwdziałanie zmianom klimatu, każdy może działać i każdy może wnieść swój wkład – mówi Frans Timmermans, wiceprzewodniczący wykonawczy Komisji Europejskiej do spraw Europejskiego Zielonego Ładu.
W imieniu Centrum Nauki Experyment, Ambasadorem Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, została dyrektor CNE – Alicja Harackiewicz. Tym samym dołączyła ona do ponad 500 ambasadorów paktu z całego świata. W tym gronie znajdują się między innymi przedstawiciele uczelni, organizacji pożytku publicznego, instytucji, a także administracji rządowej i samorządowej.
– Jako Experyment od lat inicjujemy i angażujemy się w działania na rzecz ekologii i środowiska. Kiedy więc usłyszeliśmy o powstaniu Europejskiego Paktu na rzecz Klimatu, nie mieliśmy wątpliwości, że powinniśmy stać się Ambasadorem tej szczytnej inicjatywy. Cieszymy się, że mamy możliwość przedstawienia naszych planów i pomysłów na arenie europejskiej. To dla nas motywacja do dalszego działania na rzecz planety – mówi Alicja Harackiewicz, dyrektor Centrum Nauki Experyment w Gdyni.
Działania na rzecz klimatu są ważną częścią działalności Centrum Nauki Experyment. Dlatego stworzyliśmy Zielony Hub – Klimat i Środowisko, który jest naszą odpowiedzią na rosnące zaniepokojenie zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Jest to forum edukacji i wymiany wiedzy, ale również miejsce wymiany kontaktów, dające możliwość zaaranżowania inicjatyw związanych z klimatem i ekologią. W spotkaniach biorą udział zarówno osoby prywatne, jak i przedstawiciele świata nauki, biznesu, lokalnej polityki i mediów.
Istotnym elementem Zielonego Hubu jest Akademia Edukatora Klimatu (AEK), realizowana pod hasłem „Zróbmy dobry klimat!”. W ramach Akademii organizowane są nieodpłatne lekcje dla młodzieży szkolnej, podczas których uczniowie dowiadują się między innymi, jak wyszukiwać sprawdzone i rzetelne źródła na temat zmian klimatu i ochrony środowiska. Wykształceni przez nas Edukatorzy Klimatu przekazują zdobytą wiedzę swoim rówieśnikom, dzięki czemu grono Edukatorów stale się powiększa. AEK to także cykliczne szkolenia i warsztaty dla nauczycieli. Celem tych działań jest zachęcenie do edukowania uczniów na temat zmian klimatu.
Podczas ostatniego spotkania Paktu przemawiał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej – Frans Timmermans.