24

05
Warsztaty dla dorosłych. Chemia zapachów

25

05
WARSZTATY RODZINNE. Wielowymiarowa przygoda

26

05
SCIENCE CAFE. Metabolizm a odchudzanie
pokaż kalendarz

Poczuj wiosnę na Gdynię

Wiosna to idealny czas na przedsezonowy relaks i wytchnienie po długiej i mroźnej zimie. Kampania Poczuj wiosnę na Gdynię ma zachęcić do zaplanowana pobytu w Gdyni, delektowania się plenerowymi urokami miasta w harmonii z budzącą się przyrodą oraz skorzystania z atrakcyjnej oferty turystycznej Gdyni przygotowanej na nadchodzące tygodnie.

Grafika akcji Poczuj wiosnę na Gdynię.

Czy czuć już wiosnę w mieście? Sądząc po temperaturach, to raczej przedwiośnie. Ale gdy obudzimy po zimowym śnie wszystkie nasze zmysły i otworzymy się na nowe doznania, to wkrótce poczujemy wiosnę na Gdynię.

Choć pandemia wciąż nie ustępuje, a obostrzenia i środki bezpieczeństwa pozostają w mocy, to budząca się wiosna rodzi nadzieję, że wkrótce będzie lepiej, że znów będziemy mogli w pełni cieszyć się urokami naszego miasta. Gdynia jest miastem zielonym i słonecznym, więc naturalne uroki wiosny nietrudno tu dostrzec już dziś. Wierząc jednak, że program szczepień i roztropność mieszkańców przyczynią się niebawem do poprawy sytuacji epidemicznej, przygotowaliśmy dla gdynian i naszych gości moc dodatkowych, wiosennych atrakcji – mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Jakich zatem wrażeń doznamy, wychodząc o tej porze na miasto? Jak możemy poczuć wiosnę na Gdynię? Najlepiej na wszystkie możliwe sposoby – węchem, słuchem, smakiem, wzrokiem, dotykiem. No i oczywiście sercem.

Jak wiosną pachnie miasto z morza, miasto parków, kwietników i lasów? Co słychać w mieście budzącym się z zimowego snu? Które z ptaków usłyszymy w lasach Kępy Redłowskiej i Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego? Czy te same, co w parku Kolibki lub w jednym z parków kieszonkowych, gdzie zharmonizują się z pobrzękiwaniem dzwonków rowerowych i wielkomiejskim gwarem oraz muzyką graną w plenerze i salach koncertowych? Na molo Południowym mewy przekrzykiwać będą syreny pasażerskich statków, a na ulicach głosy przewodników turystycznych będą silniejsze niż szum ulicy. Póki co turystów jeszcze słychać niewielu, więc to idealny czas na przedsezonowy relaks i wytchnienie po długiej, mroźnej zimie.

Jakie smaki będą dominować tej wiosny na Szlaku Kulinarnym Centrum Gdyni? Nie zabraknie na pewno kaszubskich nowalijek z Hal Targowych, gdzie chętnie zaopatrują się kucharze. Na Bulwarze Nadmorskim i Molo Południowym znów posmakujemy smażonych ryb, gofrów i lodów. A na plenerowych imprezach i festynach skosztujemy potraw z food trucków. Wiosna będzie smakowała też czekoladą, bo Centrum Nauki Experyment szykuje w kwietniu czekoladowy weekend!

A co ze zmysłem wzroku? Co zobaczymy w mieście po zimie? Czekają m.in. nowe odsłony wycieczek Gdyńskim Szlakiem Modernizmu. Nie zabraknie spacerów fotograficznych i z przewodnikami. W Parku Centralnym będzie można nacieszyć oczy mistrzowsko dobranymi i skomponowanymi rabatami kwiatowymi, a na Kamiennej Górze ukwieconymi drzewami owocowymi. W rezerwatach na terenie gdyńskich lasów zaobserwujemy budzącą się do życia naturę i dziką przyrodę. Jeszcze inne potrzeby nasz zmysł wzroku zaspokoi w gdyńskich instytucjach kultury – teatrach, kinach, muzeach, galeriach sztuki.

Poczujemy też Gdynię całym ciałem, dotykiem. Kiedy temperatura na termometrach poszybuje w górę, w parkach i na plaży odżyje joga, pilates, gimnastyka, zumba i inne aktywności, po których mięśnie będziemy czuć jeszcze na drugi dzień. Zaś błogi relaks poczujemy w ciele po wieczorze w spa i nocy w wygodnym łóżku komfortowego, hotelowego pokoju.

Emocje sportowe i adrenalinę poczujemy na różnych turniejach i wydarzeniach sportowych lub w Adventure Parku w Kolibkach.

A jak już poznamy wiosenną Gdynię wszystkimi zmysłami, to na pewno poczujemy ją też w sercach. Łatwo się o tym przekonać. Wystarczy zapoznać się z wiosennymi atrakcjami przygotowanymi przez miasto, zajrzeć do przewodnika i otworzyć się na nowe doznania, jakie niesie Gdynia.

Odkryj Gdynię z nowym przewodnikiem!

Z myślą o tych, którzy chcieliby dowiedzieć się m.in. jakie są największe atrakcje Gdyni czy jakie lokalne wydarzenia warto zapisać sobie w kalendarzu, przygotowaliśmy nowy „Przewodnik po Gdyni”. To prawdziwe kompendium wiedzy, nie tylko dla turystów! Z przewodnika warto skorzystać zarówno wtedy, gdy Gdynię odwiedzamy tylko podczas weekendu, jak i wtedy, gdy zdecydujemy się pozostać w mieście z morza i z marzeń na dłużej. To kompletny poradnik, dzięki któremu możemy poznać najciekawsze lokalne atrakcje, wydarzenia, ludzi oraz miejsca.

Publikacja została przygotowana w języku polskim i angielskim. Jest dostępna w dwóch wersjach interaktywnych: na urządzenia mobilne oraz w wersji desktop (do wyświetlania na ekranie komputera). Kliknięcie w wybrany odnośnik, czytelnik przeniesie się bezpośrednio na stronę www, profil na Facebooku czy miejsce w Google Maps.

Elektroniczna forma przewodnika to jednak nie wszystko. Wkrótce zostanie wydana również jego drukowana wersja. Będzie ona liczyć 84 strony.

Najciekawsze gdyńskie atrakcje i miejsca można także poznawać dzięki instagramowej funkcji „Przewodnik”.

#WiosnawGdyni. Pokaż, jak Ty odkrywasz Gdynię!

Kalendarz wydarzeń. Dzieje się na wiosnę #wGdyni! 

W najbliższych miesiącach nie zabraknie atrakcji, które sprawią, że niezależnie od pogody w Gdyni nikt nie będzie się nudzić. W ofercie na wiosnę znajdzie się zarówno coś dla dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, a także dla całych rodzin.

W związku z dynamiczną i wciąż rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz wprowadzaniem nowych obostrzeń prezentowany harmonogram może się zmienić. Wydarzenia mogą zostać odwołane, przełożone na inny termin lub zmienić formułę. Wszystkie planowane atrakcje i ich terminy pojawią się w uzupełnianym na bieżąco kalendarzu imprez: https://www.gdynia.pl/kalendarz.

Wiosna w Centrum Nauki Experyment
Wiosna kojarzy się z budzeniem przyrody do życia i bujną zielenią, zatem w pierwsze dni tej pory roku Experyment wypełni się warsztatami, prelekcjami i ciekawostkami poświęconym roślinom i ich niezwykłym cechom. Będzie naprawdę zielono!

Atrakcje odbędą się w formule online. Informacje na ten temat można śledzić na profilu Centrum Nauki Experyment na Facebooku.

zaplanowane wydarzenia:
10-11.04 – Czekoladowy weekend w Experymencie
Doświadczalnie o czekoladzie, właściwościach, korzyściach. Będzie słodko i gorzko i z pewnością naukowo.
22-25.04 – Eko-weekend
Zielony styl życia, zielone miasto, zielone zakupy, zielone potrzeby człowieka. Zaopatrzycie się z kawał dobrej wiedzy i być może wprowadzicie do swego życia więcej zielonych trendów.
1 – 3.05 – Majówka z Experymentem / Majówkowy weekend z Experymentem
Poznać z bliska fascynujący świat Bajek robotów – z nami to możliwe. Zainspirowani twórczością Stanisława Lema przygotujemy wiele aktywności, które przybliżą futurystyczne wizje autora.
29.05 – 1.06 Dzień Dziecka z Experymentem
Co myśli pieseł, a co czuje kitku? Czyli jak zrozumieć naszych futrzastych, i nie tylko, przyjaciół. W programie, między innymi, behawiorysta zwierzęcy opowie, jak świadomie adoptować zwierzę, jak przygotować dom na przybycie nowego czworonożnego członka rodziny i jak rozmawiać o tym z dziećmi? Będzie wesoło i naukowo.

Coś dla miłośników teatru i filmu
Gdynia kulturą i sztuką stoi! Na szczególną uwagę w wiosennej ofercie zasługuje spektakl Teatru Muzycznego im. Danuty Baduszkowej pt. „Rewia 70 & France”. W jego programie znajdują się polskie piosenki lat 70. i przeboje francuskie. Ze sceny płyną utwory m.in.: Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz, Urszuli Dudziak, Jacka Kaczmarskiego, ABBY, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Joe Dassina, Vanessy Paradis czy Ingrid.

Z kolei Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza w Gdyni przygotował na wiosnę premierę spektaklu Karola Olgierda Borchardta „Znaczy kapitan” w reżyserii Krzysztofa Babickiego. Słynni kapitanowie, statki parowe, transatlantyki i legendarne żaglowce. Morze i kobiety. „Znaczy kapitan” to pełen radości i humoru hołd złożony legendarnemu kapitanowi floty morskiej Mamertowi Stankiewiczowi. Porywająca kronika pionierskiej epoki w dziejach naszej floty morskiej. Głęboka woda, wielka przygoda i piękne kobiety. Obowiązkowa pozycja nad morzem!

W Gdyni nie zapominamy także o miłośnikach wielkiego ekranu. Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Dni Krytyki Filmowej, łączące pokazy filmowe z prelekcjami i dyskusjami znawców kina. Są one świetną okazją dla publiczności do wymiany poglądów i rozmów na temat sztuki filmowej. Wiosna w Gdyni to także święto miłośników kina i filmów dokumentalnych, czyli kolejna edycja Millennium Docs Against Gravity. Wydarzenie odbędzie się w tym roku w formule hybrydowej. W dniach 21-30 maja zaplanowano część kinową w siedmiu miastach: Gdyni, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Bydgoszczy oraz Lublinie. Następnie widzowie będą mogli obejrzeć niektóre filmy z tegorocznego programu online na platformie vod.mdag.pl.

Gdyńskie muzea – na wiosnę

Wiosna 2021 roku w Muzeum Emigracji w Gdyni to ostatnia szansa na zobaczenie wystawy czasowej „Carboland. Historia emigracji Polaków do pracy w kopalniach węgla we Francji i Belgii w latach 1919-1939”. Otwarta do 30 maja ekspozycja prezentuje 350 unikatowych obiektów z Francji i Belgii, które przybliżają codzienne życie polskiej rodziny górniczej na emigracji w XX-leciu międzywojennym.

Z kolei Muzeum Miasta Gdyni zaprasza na dwie wystawy czasowe:
Janusz Kaniewski. Polskie projekty, polscy projektanci – otwarta do 30 maja.
Janusz Kaniewski to uznany na świecie polski projektant samochodów. Wizjoner, wrażliwy na estetykę przestrzeni publicznej. Poszczególne strefy wystawy zostały tak zaplanowane, by zderzyć ze sobą dwa oblicza Kaniewskiego – to oficjalne, znane z projektów motoryzacyjnych i komercyjnych, z prywatnym, mniej znanym, a stanowiącym istotne tło dla zrozumienia wielu realizacji czy projektowych decyzji.

Legenda Radmoru – wystawa czasowa – otwarta do 29 sierpnia.
Na wystawie zaprezentowano ponad pięćdziesiąt lat historii komunikacji radiowej, techniki i wzornictwa przemysłowego. Ekspozycja staje się tłem dla opowieści o ludziach, którzy swoją codzienną pracą budowali gdyńską legendę – legendę Radmoru.

Polityka plików cookies

Do prawidłowego działania naszego serwisu oraz dla Twojej wygody strony www.experyment.gdynia.pl oraz bilety.experyment.gdynia.pl używają plików cookies. Korzystanie z nich bez zmian ustawień dotyczących plików cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci twojego komputera lub smartfonu.

Czym są pliki cookies (ciasteczka)? To małe pliki tekstowe, które odwiedzany serwis internetowy zapisuje na urządzeniu końcowym (czyli np. na komputerze czy smartfonie, z którego korzystasz podczas przeglądania strony). Niektóre serwisy używają ich do gromadzenia informacji o użytkownikach, którzy wchodzą na stronę.

Dane, jakie zapisywane są w plikach cookies, mogą służyć jedynie do wykonania określonych funkcji i akcji na Twoją rzecz, np. zapamiętania logowania na stronie, Twoich ustawień lub daty wizyty i liczby osób podczas zamawiania biletów. Pozwalają one także na tworzenie anonimowych statystyk odwiedzalności naszego serwisu, dzięki czemu wiemy m.in., jakich informacji użytkownicy szukają na naszych stronach najczęściej. Nie wykorzystujemy i nigdy nie będziemy wykorzystywać w inny sposób żadnych informacji o Tobie, jakie mogą się w plikach ciasteczek znaleźć. Wszystkie dane są zaszyfrowane, by osoby nieuprawnione nie miały do nich dostępu.

Za pomocą plików cookies nie jesteśmy w stanie zidentyfikować użytkowników ani ustalić Twojej tożsamości. Wiemy jedynie z jakiej przeglądarki korzystasz i czy dane urządzenie odwiedzało już naszą stronę. Ciasteczka nie są szkodliwe dla żadnych urządzeń i nie wpływają na sposób ich działania, nie powodują żadnych zmian konfiguracyjnych w komputerach i smartfonach, ani w ich oprogramowaniu. Domyślne parametry plików cookies pozwalają na odczytanie informacji tylko serwerowi, który je stworzył. Innymi słowy – wygenerowane przez naszą stronę pliki ciasteczek mogą być odczytane tylko i wyłącznie przez nią samą.

W każdej chwili możesz zmienić ustawienia swojej przeglądarki, aby nie zapisywać plików cookies na Twoim dysku. W zależności od przeglądarki, znajdziesz instrukcje tutaj:

Mozilla Firefox, Opera, Internet Explorer, Safari, Chrome, Edge