Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 15.03.2018

Aktualności

NOWA WYSTAWA CZASOWA - Nie tylko laboratorium. Nauka dla każdego

Nowa wystawa czasowa w Centrum Nauki EXPERYMENT. Naukowcy naprawdę są wśród nas.

 

Od 27 marca do 19 czerwca 2018 roku odwiedzając gdyńskie centrum będzie można zwiedzić oryginalną ekspozycję udowadniającą, że nauka opuszcza laboratoria. A eksperymenty i odkrycia naukowców-amatorów rewolucjonizują świat medycyny.

Wystawa pokazuje, jak np. powszechny dostęp do internetu oswaja naukę, jak pomaga badaczom nie tylko dotrzeć, ale i ściśle współpracować ze zwykłym obywatelem. Nie tylko laboratorium, to biografie siedmiu naukowców, którzy wykorzystując metodę ZRÓB TO SAM, angażując grupy społeczników czy sięgając po nowe technologie udowadniają, że nauka faktycznie jest dla każdego.

Wystawa podzielona jest na 3 sekcje tematyczne:

  • NAUKA OBYWATELSKA - Jak każdy z nas może zaangażować się w medyczne badania naukowe;
  • HAKOWANIE ZDROWIA Jak nowe technologie, np. w formie aplikacji pozwalają na doskonalenie dostępnych urządzeń medycznych czy tworzenie innowacji przez samych pacjentów;
  • BIOLOGIA DIY – Jak hakerzy i hobbyści stworzyli nowy rodzaj nauki w swoich garażach czy domach, jak oddolne inicjatywy zrzeszają ludzi chętnych do nauki.

Podobno jedna na 12 przewlekle chorych osób wpada na pomysł innowacyjnych rozwiązań. Wystawa przybliża już nie same pomysły, a faktyczne rozwiązania medyczne, które ulepszają powszechnie dostępne metody. I tak poznajemy historię: Tima Omera „hackera cukrzycy”, który stworzył własne urządzenie monitorujące jego stan zdrowia, Sarę Rigarrę, która stała się ekspertką od swojej choroby i dzięki aplikacji na smartfony pomaga innym w walce z Parkinsonem czy też Bethan Wolfenden i Philippa Boeinga, którzy zbudowali laboratorium w pudełku, dostępne dla każdego.

Dodatkowo, na wystawie, znajduje się LOCAL CASE STUDY, na którym pokazujemy projekt detoxedhome zorganizowany przez naszych lokalnych naukowców. Więcej TU

Autorem wystawy jest Science Museum w Londynie, a dzięki ECSITE (czyli Europejskiemu Stowarzyszeniu Centrów Nauki i Muzeów), w przeciągu 2 lat zwiedziła ona prawie 30 krajów Europy.

  • Wystawa Nie tylko laboratorium . Nauka dla każdego skierowana jest do osób powyżej 12 roku życia.
  • Wstęp w ramach biletu do Centrum Nauki EXPERYMENT w Gdyni.

(Ekspozycja została stworzona w ramach europejskiego programu Sparks, popularyzującego zaangażowanie społeczne w innowacje i badania naukowe. A sfinansowano ją ze środków Programu Ramowego Unii Europejskiej Horizon 2020.)