Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 20.04.2017

Aktualności

A może nad morze – majówka z Centrum Nauki EXPERYMENT

Jak oceanografowie radzą sobie ze sztormami? Czy Bałtyk jest czysty i … ile plastiku zjadamy nawet o tym nie wiedząc? Jak zorganizować wyprawę badawczą w Antarktykę? Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć wraz naukowcami z Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach tegorocznej majówki.

Od soboty 29 kwietnia do środy 3 maja EXPERYMENT będzie czynny codziennie od 10.00 do 19.00 – również w poniedziałek! W tych dniach zapraszamy Was do wspólnej morskiej podróży w głębiny Bałtyku.

W trakcie długiego majowego weekendu odwiedzający EXPERYMENT będą mogli bliżej przyjrzeć się pracy oceanografów, usłyszeć na czym polegają badania naukowe z zakresu fizyki, chemii, biologii i geologii morza, porozmawiać z naukowcami oraz wziąć udział w fascynujących interaktywnych warsztatach.

W programie:

- spotkania z naukowcami Instytutu Oceanografii UG – codziennie będziecie mogli porozmawiać z innym ciekawym gościem!

- warsztaty otwarte, podczas których w specjalnie przygotowanych akwariach będzie można obejrzeć żywe zwierzęta i rośliny Bałtyku, dowiedzieć się, jak bardzo nasze morze jest słone oraz stworzyć własne preparaty mikroskopowe,

- prezentacja sprzętu, który jest obowiązkowym wyposażeniem każdej jednostki badawczej, takiego jak sondy, batometry, czerpacze, a nawet ponton!

O czym opowiedzą pracownicy Instytutu Oceanografii UG
w trakcie spotkań?

29.04 sobota

Antarktyka -  obszar chroniony i zagrożony
godz.  
12.00–12.30, 15.00–15.30
Kulisy wyprawy badawczej w Antarktykę – jak spędzić tam rok? Ile czasu zajmują przygotowania do wyprawy? Jakie badania przeprowadza się w najbardziej wysuniętym na południe rejonie świata? Mimo podbiegunowego zimna, nasz gość rozbudzi w Was gorące emocje!

Znane i nieznane ryby Zatoki Gdańskiej
godz. 13.30-14.00, 16.00-16.30

Czy znacie wszystkie bałtyckie ryby? Waszą wiedzę sprawdzą ichtiolodzy z Zakładu Biologii i Ekologii Morza Instytutu Oceanografii UG, którzy opowiedzą o najciekawszych gatunkach ryb żyjących w naszym morzu.

30.04 niedziela

Strefa przybrzeżna Morza Bałtyckiego – zwierzęta morskie
i ich znaczenie
godz. 
12.00–12.30, 15.00–15.30
Jak blisko brzegu możemy spotkać krewetki? Od biologów
z Zakładu Ekologii Eksperymentalnej Organizmów Morskich Instytutu Oceanografii UG dowiecie się wszystkiego
o bezkręgowcach w naszej strefie brzegowej.

01.05 poniedziałek

Czyste czy brudne – ważne pytanie o jakość Morza Bałtyckiego
godz. 
12.00–12.30, 15.00–15.30
Ile plastiku znajdującego się w morzu nieświadomie zjadamy? O stanie jakości wód Bałtyku opowiedzą Chemicy z Zakładu Chemii Morza i Ochrony Środowiska Morskiego Instytutu Oceanografii UG.

Morskie wyprawy, czyli jak wygląda rejs badawczy
godz. 13.30-14.00, 16.00-16.30
Jakie trudności napotykają w swojej pracy oceanografowie? Czym różni się rejs badawczy po Bałtyku od wyprawy oceanicznej? Wyruszcie z nami w morską przygodę!

02.05 wtorek

Kwitnące morza – zagrożenia i korzyści
godz. 
12.00–12.30, 15.00–15.30
Zakwity wody, spowodowane masowym rozwojem glonów kojarzą się nam głównie z zakazami kąpieli – nie dziwi więc, że za nimi nie przepadamy. A gdyby glony w morzach i ocenach przestały się masowo rozwijać - jakie byłyby konsekwencje dla środowiska? Wspólnie spróbujemy się nad tym zastanowić.

Morskie pustynie – czy to możliwe?
godz. 
13.30-14.00, 16.00-16.30
Wasze pierwsze skojarzenie ze słowem pustynia? Piasek, fatamorgana, wielbłądy. Okazuje się, że pustynie istnieją także
w środowisku wodnym– zatem, co kryje się za tajemniczym hasłem morskie pustynie? Zapraszamy na spotkanie!

03. 05 środa

Podwodny świat Bałtyku
godz. 12.00–12.30, 15.00–15.30

Wspólnie zanurkujemy w głębinach Bałtyku, aby poznać kulisy życia morskich zwierząt. Dowiemy się, jak należy przygotować się do zejścia pod wodę.

POZNAJ FASCYNUJĄCĄ PRACĘ OCEANOGRAFÓW!
ZANURZ SIĘ Z NAMI W PODWODNY ŚWIAT BAŁTYKU!
ODWIEDŹ EXPERYMENT W TRAKCIE TEGOROCZNEJ MAJÓWKI!

Wszystkie atrakcje w ramach weekendu majowego będą dostępne w cenie biletu na wystawę (normalny: 20,00 PLN / ulgowy: 12,00 PLN /szereg zniżek rodzinnych/zniżki na Kartę Dużej Rodziny, Kartę Gdynia Rodzinna, Kartę Senior Plus). Informacje o biletach dostępne TUTAJ