Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 11.04.2017

*** Projekt HYPATIA

WARSZTATY Z UCZNIAMI W RAMACH PROJEKTU HYPATIA (6.04.2017)

Testujemy moduły edukacyjne!
WARSZTATY Z UCZNIAMI W RAMACH PROJEKTU HYPATIA

W czwartek, 6 kwietnia wraz z uczniami z Gimnazjum nr 13 w Gdyni przetestowaliśmy jeden ze scenariuszy powstałych w ramach projektu „Hypatia”.

Głównym celem europejskiego programu Hypatia, w który aktywnie zaangażował się EXPERYMENT, jest zachęcenie młodzieży, szczególnie dziewcząt, do studiowania na kierunkach STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematics).

W trakcie czwartkowego spotkania z gimnazjalistami, przećwiczyliśmy wspólnie jeden ze scenariuszy przeznaczonych dla szkół.: „Znajdź stereotypy w naukach ścisłych” dotyczący tematu postrzegania kobiet i mężczyzn przez pryzmat zbudowanych w naszej podświadomości, stereotypów.

Warsztaty w ramach projektu Hypatia

Praca odbyła się trzech grupach złożonych z dziewcząt i chłopców. Zadaniem uczniów była  próba odpowiedzenia na pytanie czym według nich jest stereotyp. Warsztat zaczęliśmy od krótkiego ćwiczenia sprawdzającego czy myślimy stereotypowo o zawodach wykonywanych przez kobiety i mężczyzn.

Część główna warsztatów dotyczyła analizy wybranych reklam. Wspólnie z gimnazjalistami sprawdzaliśmy, w jaki sposób kreowani są kobieta i mężczyzna w reklamach dot. nowych technologii (m.in. telefonów, laptopów).

- Choć postrzeganie roli kobiet i mężczyzn w kontekście uprawianych przez nich zawodów zmienia się, wciąż silne są stereotypy związane z płcią. Tym bardziej widzimy, jak ważnym jest realizowanie takich projektów, jak Hypatia, które pokazują młodym ludziom jak przeciwstawiać się kategoryzowaniu kierunków studiów czy zawodów na wyłącznie męskie
czy wyłącznie kobiece
 – mówi koordynator projektu z ramienia CN EXPERYMENT, Elżbieta Stefaniak.

W trakcie warsztatów uczniowie analizowali również ulotki reklamowe zachęcające do wyboru uczelni. Wśród nich były zarówno takie, które stereotypowo pokazywały rolę kobiet i mężczyzn (nauki humanistyczne głównie dla kobiet, ścisłe – dla mężczyzn) jak i te, które obalały te stereotypy zachęcając licealistki do studiowania nauk ścisłych i technicznych np. na kierunkach związanych z budownictwem.

Serdecznie dziękujemy młodzieży i nauczycielkom z Gimnazjum Nr 13 z oddziałami dwujęzycznymi im. Mikołaja Kopernika z Gdyni za aktywny udział w warsztatach i cenne uwagi, które pozwolą nam dostosować moduł do oczekiwań zarówno uczniów, jak i nauczycieli.

Już wkrótce, gotowe do wykorzystania moduły edukacyjne dla szkół umieścimy na naszej stronie internetowej. Kolejne aktywności dla uczniów będziemy przeprowadzać w nowym roku szkolnym. Zapraszamy zainteresowane szkoły do udziału w projekcie Hypatia.

Koordynator projektu Hypatia ze strony CN EXPERYMENT:  Elżbieta Stefaniak, e.stefaniak[at]experyment.gdynia.pl

Warsztaty w ramach projektu Hypatia

Warsztaty w ramach projektu Hypatia

Warsztaty w ramach projektu Hypatia

Warsztaty w ramach projektu Hypatia