Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 03.03.2017

*** Projekt HYPATIA

Spotkanie HUBu (1.03.2017)

1 marca lutego spotkaliśmy się z  przedstawicielami  HUBu  (sieci współpracy) projektu „Hypatia”. Była to idealna okazja do wymiany uwag, spostrzeżeń i dyskusji dotyczących modułów edukacyjnych dedykowanych młodzieży, ale również był to czas na podjęcie decyzji, które moduły zostaną wybrane do wdrożenia w polskich szkołach, centrach nauki i przemyśle.

Podczas spotkania krótko przypomniana została idea, cel, zadania i harmonogram prac w ramach projektu oraz krótka prezentacja dotycząca kobiet w polskiej nauce.
Uczestnicy spotkania mieli okazję do przetestowania jednej z aktywności pn. Test Yourself!. Togra karciana polegająca na zidentyfikowaniu, czy istnieją w nas podświadome stereotypy dotyczące przypisywania zawodów ze względu na płeć. Na potrzeby tej gry utworzone zostały specjalne karty.

Następnie przeszliśmy do dyskusji nad ostatecznym wyborem modułów edukacyjnych .Każda z instytucji miała za zadanie zapoznanie się wcześniej z modułami i dokonaniu wstępnej oceny
wg kryterium adekwatności ipotrzeb dotyczących poszczególnych branż. W przypadku szkół takie warsztaty odbyły się 16.02.2017  http://experyment.gdynia.pl/pl/wspolpraca/projekt-hypatia/konsultacje-modulow-edukacyjnych-16-02-2017/artykul, gdzie zarekomendowane zostały dwa moduły.

 • „Kobieta w naukach STEM (Science, Technology, Engeneering, Mathematic)”
  – gra karciana w której odbiorcy mogą odkryć rolę kobiet w naukach ścisłych oraz wkład w przekazanie wiedzy oraz  wynalazki w całej historii nauki.
 •  „Znajdź stereotypy płci w naukach ścisłych”. Scenariusz  odnosi się do tematu postrzegania kobiet i mężczyzn przez pryzmat zbudowanych w naszej podświadomości stereotypów, np. w reklamach.

Zarekomendowane również zostało wdrożenie modułu „Ambasadorki i Ambasadorzy nauk ścisłych” w formie organizacji eventu.

Centrum Nauki Experyment dokonało wyboru  modułów pn.:

 • „Technologie do ubrania”, których celem jest przedstawienie świata technologii w przystępny i prosty sposób poprzez warsztaty łączące różne materiały kojarzone jako  „męskie” czy „damskie” zajęcia.
 • „Wprowadzenie do reakcji chemicznych”, którego celem jest  pokazanie na czym polega eksperyment naukowy, używając do tego reakcji chemicznych przy użyciu sprzętu laboratoryjnego.

Pojawiła się również propozycja wdrożenia modułu dotyczącego Programowania dla dzieci i młodzieży przy użyciu zestawów Mindstorms (klocki Lego z czujnikami elektronicznymi i komputerową jednostką centralną pozwalającą między innymi na konstruowanie robotów i układów automatyki oraz na ich odpowiednie oprogramowywanie).

Branża biznesowa – firma Siemens dokonała wyboru aktywności dot. organizacji  spotkań z naukowcami, osobami ze świata nauki, zachęcaniu młodych dziewcząt do świata nauki,  możliwości dokonywania świadomych wyborów przyszłej kariery zawodowej.
Tytuły aktywności - Speed dating oraz Ambasadorzy i Ambasadorki nauk ścisłych.

W skład sieci współpracy projektu Hypatia wchodzą:

 • Agnieszka Kaczmarek-Kacprzak - wykładowca z Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej,
 • Magdalena Milewska - psycholożka, pedagożka, coacherka, współpracuje ze Stowarzyszeniem Kongres Kobiet
 • Przedstawicielki ze świata biznesu (firma Siemens) – Anna Grosiak - Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu/Pełnomocnik ds. Zarządzania Różnorodnością oraz Anna Mizerska Komunikacja biznesowa
 • Przedstawiciele szkół – Agnieszka Jaworska (Gimnazjum nr 1 w Bytowie),
  Joanna Kudlicka (Gimnazjum nr 4 w Rumii), Piotr Rompa (Publiczne Gimnazjum nr 1 w Stargardzie)
 • przedstawicielka Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Gdyni – Aleksandra Rzewuska
 • przedstawiciele Centrum Nauki Experyment w Gdyni –Natalia Grzywacz-Leszkowska – Z-ca Dyrektora Leszkowska, Paulina Kortas - Kierownik Działu Wystaw i Edukacji
  Izabela Bałkowska - Edukatorka i popularyzatorka nauki.

Serdecznie dziękujemy wszystkim  przedstawicielom instytucji za cenne uwagi i z niecierpliwością oczekujemy na część dotyczącą wdrożenia projektu i rozpowszechniania rezultatów.