Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 07.11.2017

*** Projekt HYPATIA

CO NOWEGO W PROJEKCIE HYPATIA? [newsletter]

CO NOWEGO W PROJEKCIE HYPATIA? Newsletter
 

 

HYPATIA INSPIRUJE NOWE LABORATORIA TECHNOLOGICZNE
Artykuł: Experimentarium, Dania

Za kilka miesięcy w centrum nauki Experimentarium w Kopenhadze zostanie otwarte laboratorium, w którym uczniowie będą przeprowadzać eksperymenty i poznawać tajniki technologii.

Experimentarium w ciągu ostatnich lat prowadziło już kilka projektów, mających na celu opracowanie aktywności i eksponatów, w których bardziej niż dotychczas podkreślono płci. Chcieliśmy skorzystać z tych doświadczeń oraz z wiedzy uzyskanej w projekcie Hypatia, aby opracować nie tylko nowe aktywności, ale i założenia samego laboratorium” - mówi Sheena Laursen, Kierownik Programu w Experimentarium.

Cały artykuł (w języku angielskim) dostępny TUTAJ


STEM DLA MALUCHÓW?

W Experimentarium już najmłodsi (od 1 do 5 lat) mogą poznać świat nauk przyrodniczych na nowej wystawie. Galeria, nazwana Miniverset (połączenie słów “mały” i “wszechświat” po duńsku), zostanie otwarta w kwietniu tego roku. Przygotowane na niej nowe działania obejmują szeroki zakres tematów STEM, jednak są umieszczone w przyjaznej dla maluchów przestrzeni. 


HYPATIA W KOSMOSIE: TWORZENIE WYSTAWY O ZACHWYCAJĄCYCH POCZĄTKACH LUDZKOŚCI

Od 1989 roku, Planetarium Tycho Brahe, znajdujące się w samym centrum Kopenhagi, jest uwielbiane przez rodziny, turystów i uczniów. Na nowej wystawie ‘Made in Space’ , opowiadającej o naszych początkach w otchłaniach kosmosu, planetarium wzięło pod uwagę rekomendacje projektu Hypatia, dotyczące dostępności dla wszystkich odwiedzających. 

Cały artykuł (w języku angielskim) dostępny TUTAJ


WYDARZENIA

Wdrażanie projektu Hypatia znajduje się w szczytowej fazie. Partnerzy projektu organizują angażujące wydarzenia zarówno dla chłopców, dziewcząt jak i dorosłych. W Polsce, EXPERYMENT organizuje spotkania naukowców z uczniami. We Włoszech, Muzeum Nauki i Technologii Leonardo da Vinci także zaprasza badaczy do dzielenia się doświadczeniem z młodzieżą. W Serbii Centrum Promocji Nauki organizuje czterodniowy kurs IT dla nastolatek warsztaty dla młodzieży licealnej.

Więcej informacji (w języku angielskim) dostępnych TUTAJ


CIEKAWE LEKTURY NA TEMAT STEM I PŁCI KULTUROWEJ

Partnerzy projektu Hypatia stale poszukuje najnowszych opracowań na temat zagadnienia równości płci w nauce. W dziale Gender and Stem Readers' Digest  dodawane są stale nowe raporty i opracowania.Treść newslettera została stworzona przez Bloomfield Science Museum w Jerozolimie, oraz  Ecsite – europejskie stowarzyszenie centrów nauki i muzeów. Koordynator projektu Hypatia: NEMO Science MuseumProjekt otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont 2020 w zakresie Badań Naukowych i Innowacji (H2020GERI-2014-1) zgodnie z umową o grant nr 665566.