Menu Bilety
ENRU
szukaj

kontrast

normalny wysoki jaskrawy jaskrawy-ciemny

czcionka

A A A

Co się dzieje

Wpisz szukaną frazę

Wstecz 09.08.2019

Aktualności

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Po co komu sekcja zwłok?

SCIENCE CAFE dla dorosłych: Po co komu sekcja zwłok?

Sekcje zwłok. Zapewne kojarzą ci się z historiami rodem z kryminałów, a co za tym idzie – brutalną bądź podstępną zbrodnią. Czy aby na pewno przeprowadza się je tylko po to, by dowiedzieć się, kto i w jaki sposób zabił?

Niedziela, 22 września, godz. 16:00-19:00

O sekcjach zwłok z innej perspektywy i o tym, dlaczego się je przeprowadza, będziemy rozmawiać podczas wrześniowego spotkania z cyklu SCIENCE CAFE dla dorosłych, które odbędzie się w niedzielę 22 września o godzinie 16:00. Wykład poprowadzi Paulina Łopatniuk, autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce” i członkini Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Podczas spotkania dowiesz się m.in.:

  • dlaczego przeprowadza się sekcję zwłok, gdy nie doszło do przestępstwa,
  • czy są one jeszcze potrzebne,
  • dlaczego wykonuje się je coraz rzadziej.

Uczestnicy spotkania będą mieli okazję wziąć udział w przygotowanych przez edukatorów EXPERYMENTU warsztatach, podczas których poszukają odpowiedzi na pytania:

  • Co się bierze pod uwagę określając datę zgonu?
  • Jak wykonać sekcję serca?
  • Jak przebiega proces mumifikacji?
  • Czy łatwo jest usunąć ślady biologiczne, np. krew z ubrań i przedmiotów?
  • Na czym polega izolacja DNA?

Paulina Łopatniuk
Gdańszczanka, lekarka, specjalistka patomorfologii. Feministka, niestrudzona tropicielka pseudonauki i mitów medycznych, nałogowa czytelniczka. Członkini Rady Upowszechniania Nauki Polskiej Akademii Nauk i autorka popularnonaukowego bloga „Patolodzy na klatce”, za który otrzymała główną nagrodę w kategorii Media w XIV edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Polską Agencję Prasową (serwis Nauka w Polsce) oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W kwietniu 2019 r. ukazała się jej pierwsza książka „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”.      

        

Zapraszamy!
Bilety w cenie 15 zł oraz 10 zł (dla posiadaczy karty Gdynia Senior Plus) można zakupić w kasach Centrum Nauki EXPERYMENT oraz za pośrednictwem strony bilety.experyment.gdynia.pl.